Moda na naukę języka chińskiego dotarła także do Wrocławia. Od października przy Uniwersytecie Wrocławskim zacznie działać Instytut Konfucjusza - centrum języka i kultury chińskiej.
Będzie to drugi, po krakowskim, Instytut w Polsce, a dwusetny na świecie. Dzięki nim Chińczycy promują swoją kulturę i język, organizują wystawy, festiwale filmów i konferencje naukowe. Coś dla siebie znajdą tu osoby, które będą chciały poznać chińską literaturę czy kino, ale także biznesmeni, którzy przed wyjazdem w interesach do tego kraju, chcieliby się czegoś o nim dowiedzieć. Zajęcia poprowadzą native speakerzy z partnerskiego uniwersytetu w Xiamen. Do Wrocławia przyjadą stamtąd wykwalifikowani nauczyciele języka, uczelnia dostanie także odpowiednie podręczniki i pomoce multimedialne.
Z propozycji edukacyjnych Instytutu mogą korzystać nie tylko studenci. Oferta skierowana jest do wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Oprócz kursów językowych planowane są zajęcia, które wyjaśnią, jak prowadzić rozmowy biznesowe z azjatyckimi partnerami i nauka kaligrafii. Zorganizowane zostaną także wystawy, przeglądy filmowych i prelekcje. Na te wydarzenia wstęp będzie wolny.
Organizatorzy planują utworzenie co najmniej dwóch grup, w zależności od stopnia zaawansowania i predyspozycji kandydatów, jednej dla początkujących i drugiej dla zaawansowanych. Zapisy przyjmowane będą pod koniec września. Wtedy też zostanie podjęta decyzja o tym, jak często mają odbywać się lektoraty. Siedziba Instytutu mieścić się ma przy ul. Księcia Witolda.
W ubiegłym roku w Krakowie przy Uniwersytecie Jagiellońskim powstał pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza. Na kurs chińskiego uczęszczało tam 100 osób.
Ideą Instytutu Konfucjusza jest propagowanie chińskiego języka i kultury. Pierwszy z nich powstał w 2004 roku w Seulu. Od tej pory Instytuty zaczęto otwierać przy uczelniach w różnych częściach świata, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, RPA, Kanadzie, Niemczech, Singapurze, Zimbabwe, Rwandzie. Celem tworzenia światowej sieci takich Instytutów jest przełamanie stereotypów o rzekomej niemożności nauczenia się języka chińskiego. Językiem mandaryńskim jako ojczystym posługuje się 1,4 miliarda ludzi na całym świecie, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Liczbę uczących się go cudzoziemców szacuje się obecnie na 30 milionów.