Trwa ładowanie...
komiks
23-04-2010 13:40

W Łodzi prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego

W Łodzi prezentacja dorobku Grzegorza RosińskiegoŹródło: Inne
d2ghv2b
d2ghv2b

54 oryginalne prace - grafiki, obrazy, ilustracje i komiksy - stworzone przez Grzegorza Rosińskiego , rysownika m.in. legendarnych już serii komiksowych Kapitan Żbik i <#link|seria|7361|Thorgal#> oglądać będzie można od soboty na wystawie w Łódzkim Domu Kultury.

Ta pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja dorobku Grzegorza Rosińskiego , uważanego za czołowego twórcą komiksu w Europie. Ekspozycję przygotowano w ramach obchodów 30-lecia cyklu z przygodami <#link|seria|7361|Thorgala#>, które będą jednym z głównych punktów rozpoczynającego się w piątek 18. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu (MFK) - poinformował jeden z organizatorów imprezy Piotr Kasiński.

Na jubileuszu walecznego Wikinga obok Grzegorza Rosińskiego pojawi się także Yves Sente - nowy scenarzysta <#link|seria|7361|Thorgala#>, a jednocześnie jeden z dyrektorów wydawnictwa Le Lombard - europejskiego potentata w dziedzinie komiksu. Wystawa czynna będzie do 20 października.

d2ghv2b

* Grzegorz Rosiński (ur. w 1941 w Stalowej Woli)
jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
* Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami Kapitan Żbik, Pilot śmigłowca oraz cyklem Legendarna historia Polski. W roku 1976 został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu „Relax”. Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o <#link|seria|7361|Thorgalu#>. Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie.

Kolejną serią autorstwa Rosińskiego był komiks science-fiction pt. Hans, w Polsce znany jako Yans. Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński został na stałe za granicą.

W 1986 w duecie z Jeanem Van Hamme'm - stworzył historią pt. Szninkiel. W pierwszej połowie lat 90. skupił się na pracy z Jeanem Dufaux'em przy <#link|seria|6461|Skargach Utraconych Ziem#>. Ostatnie prace Rosińskiego to Western i Zemsta hrabiego Skarbka.

d2ghv2b

Grzegorz Rosiński był wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach komiksowych. W 2006 otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej. Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.

Łódzki Festiwal uważany jest przez miłośników komiksów za jedną z ważniejszych imprez w tej części Europy. Podczas trzydniowego Festiwalu miłośnicy historyjek obrazkowych będą mogli spotkać się ze znanymi twórcami komiksów i zdobyć ich autografy. W niedzielę na Festiwalu 50. urodziny świętować będą bohaterowie serii <#link|seria|11461|Tytus, Romek i A'Tomek#> z udziałem ich twórcy Henryka Chmielewskiego - Papcia Chmiela .

Tradycyjnie podczas Festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na krótką formę komiksową. Wśród atrakcji MFK znalazły się m.in. przedpremierowe pokazy filmu „Persepolis” oraz gry komputerowej „Wiedźmin”. Festiwalowi towarzyszyć będzie giełda komiksów, a wydawnictwa komiksowe zapowiedziały prezentację wielu premier.

d2ghv2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj