Polskie Dyktando odbędzie się w niedzielę już po raz trzeci na Białorusi. Chęć udziału zgłosiło ponad 300 osób - poinformowała Zofia Szmyd z polskiego konsulatu w Grodnie.
Dyktando na Białorusi jest organizowane co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy będzie się odbywało jednocześnie w trzech miastach Białorusi: Grodnie, Mińsku i Brześciu. Głównym organizatorem jest Polska Macierz Szkolna.
- Ta forma sprawdzenia swoich umiejętności oraz znajomości zasad ortografii polskiej spotkała się z żywym zainteresowaniem naszych rodaków na Białorusi, o czym świadczy chociażby liczba chętnych, chcących wziąć udział w Dyktandzie. Cieszy nas ten fakt, bo świadczy o tym, że wbrew wszystkiemu, nasi rodacy z Białorusi dbają o swoją tożsamość i kulturę polską zaszczepiając miłość do ojczyzny młodemu pokoleniu - powiedziała Zofia Szmyd.
Idea zorganizowania pierwszego Polskiego Dyktanda na Białorusi zrodziła się po przeczytaniu w prasie informacji o przeprowadzeniu polskiego dyktanda w Wiedniu w październiku 2003 roku.
17 kwietnia 2004 roku po raz pierwszy po wielu latach w ławach szkolnych Szkoły Średniej Nr 36 w Grodnie, zwanej potocznie szkołą polską, zasiadło ponad 230 uczestników. Piszący zjechali ze wszystkich zakątków Białorusi, niektórzy spędzili w pociągach kilkanaście godzin. Pisały dwie grupy wiekowe - od 14 do 18 lat i od 19 roku życia wzwyż. Najstarsza uczestniczka miała 82 lata.
- To pierwsze dyktando na Białorusi zrobiło na mnie duże wrażenie - to była wręcz eksplozja patriotyzmu i bodaj najpiękniejsze wspomnienie z 20 lat dyktanda. Widać było, że dla tamtejszych Polaków to ogromne przeżycie - powiedziała wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, która jako dziennikarka Polskiego Radia była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda, organizowanego od 20 lat w Katowicach.
Wicemarszałek Bochenek będzie również gościem tegorocznego spotkania w Grodnie. Zagraniczne edycje dyktanda odbyły się już w Austrii, Francji i - za pośrednictwem Polskiego Radia - w Szwecji. Być może impreza odbędzie się również w Irlandii - pomysłem zainteresowana jest tamtejsza młoda polska emigracja.
Według oficjalnych danych na Białorusi mieszka blisko 400 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia, nieoficjalne szacunki mówią, że to liczba znacznie większa. Polacy są trzecią, po Białorusinach i Rosjanach, grupą narodową w tym kraju. 13 proc. z nich uważa język polski za swój język ojczysty.