W stolicy Białorusi Rada Miasta Mińska podjęła decyzję o nadaniu imienia Jerzego Giedroycia jednej z ulic.
Dzięki staraniom przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Białorutenistów i dyrektora nieistniejącego już Centrum Naukowego im. Franciszka Skoryny prof. Adama Maldzisa udało się zrealizować jeden z głównych postulatów Międzynarodowej konferencji naukowej: „Koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś) od idei do realizacji. W 100-lecie urodzin Jerzego Giedroycia”, która odbyła się w czerwcu 2006 roku w Mińsku. Był to kolejny wspólny projekt Instytutu Polskiego w Mińsku, Międzynarodowego Stowarzyszenia Białorutenistów i Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.
Niedługo po śmierci Redaktora - wiosną 2001 roku - osobisty księgozbiór Jerzego Giedroycia (Kultura, Zeszyty Historyczne i książki z serii Biblioteka „Kultury”) został przekazany do Biblioteki Narodowej w Mińsku. W Mińsku odbył się też Okrągły Stół „Giedroyc i Białoruś”. Od 6 lat przyznawane są nagrody dziennikarzom i naukowcom w Konkursie im. Jerzego Giedroycia za prace dotyczące historii Polski i Białorusi, stosunków między naszymi narodami oraz współczesnych problemów społecznych i kulturalnych.
Jerzy Giedroyc – twórca Instytutu Literackiego w Paryżu i „Kultury” - urodził się w Mińsku litewskim 27 lipca 1906 roku. W tym roku mija 60. lat od wydania pierwszego numeru „Kultury”, który ukazał się czerwcu 1947 roku w Rzymie.