Trwa ładowanie...
dzieci
23-04-2010 13:36

W Londynie otwarto wystawę upamiętniającą Janusza Korczaka

W Londynie otwarto wystawę upamiętniającą Janusza KorczakaŹródło: Inne
d3l8u7i
d3l8u7i

Znana prezenterka telewizyjna Esther Ranzen uroczyście otworzyła w Muzeum Żydowskim w Londynie wystawę „Janusz Korczak: Champion of the Child”.

Otwierając wystawę Ranzen, która kieruje organizacją pomocy dzieciom Childline, powiedziała, że Janusz Korczak (1878-1942), lekarz, filozof, pedagog, pisarz, oddał życie dla idei uznania i obrony praw dziecka bez względu na narodowość i religię.

– Jego wysiłki zostały docenione przez ONZ w Deklaracji Praw Dziecka z 1959 r. i proklamowaniu przez UNESCO roku 1979 Rokiem Korczaka, a także przez Jana Pawła II, który uznał go za symbol prawdziwej religii i prawdziwej moralności – powiedziała Ranzen.

d3l8u7i

Celem wystawy jest pokazanie, iż nauka Janusza Korczaka i jego podejście do dzieci mają uniwersalne przesłanie i doczekały się kontynuatorów, a także przedstawienie jego drogi życiowej.

Dla publiczności wystawa będzie dostępna od środy do 8 kwietnia 2007 r.

Ranzen podkreśliła, że na początku XX w. Janusz Korczak bronił praw dzieci bezdomnych i sierot, zakładając pierwsze sierocińce dla dzieci żydowskich i chrześcijańskich. Prowadził program radiowy dla dzieci, wydawał dla nich pierwszą w Polsce gazetkę, z myślą o nich napisał Króla Maciusia I , reprezentował dzieci w sądach.

Wystawa ilustruje również najtrudniejszy okres życia Janusza Korczaka , gdy w 1940 r. musiał przenieść swój sierociniec dla dzieci żydowskich do warszawskiego getta. Odrzucając oferty uratowania go za cenę opuszczenia 200 żydowskich sierot, zdecydowany na podzielenie ich losu, odjechał wraz z nimi do Treblinki 6 sierpnia 1942 r.

W najbliższą niedzielę w ośrodku The Spiro Ark zostanie pokazany film Andrzeja Wajdy „Korczak” z 1990 r. z Wojciechem Pszoniakiem w roli tytułowej.

d3l8u7i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l8u7i