Trwa ładowanie...
d2ywqev

W Kielcach odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza

d2ywqev
d2ywqev

Pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa Gustawa Zemły - jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy - został odsłonięty i poświęcony w piątek w Kielcach, w ramach obchodów dni miasta. W uroczystości uczestniczyli krewni wielkiego pisarza.

Monument przedstawia literata siedzącego pod wysoką, klasyczną kolumną rzymską, w narzuconym na ramię płaszczu, z symbolizującym Nagrodę Nobla arkuszem papieru na kolanach. Postać została wykonana z brązu, natomiast kolumna, cokół i płyta, na której stanęły oba te elementy - z marmuru świętokrzyskiego. Z przodu cokołu pomnika wykuto napis Quo vadis, natomiast z tyłu umieszczono słowa z powieści Ogniem i mieczem – „Wszyscyśmy bracia”.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział do kilkuset uczestników uroczystości: „Jesteśmy dumni z tego pomnika”. Wyraził jednocześnie przekonanie, że kielczanie z dnia na dzień będą się przyzwyczajać do nowego monumentu, a ten będzie pobudzał ich wyobraźnię i skłaniał do refleksji, ilekroć wyjdą na reprezentacyjną ulicę miasta, której autor Trylogii patronuje.

Prof. Gustaw Zemła oznajmił, że współtwórcą pomnika jest jego przyjaciel - artysta rzeźbiarz Piotr Pietrusiński, który wykonał m.in. koryncką kolumnę, a także autor projektu otoczenia monumentu - architekt Artur Hajdorowicz.

- Przestrzeń, rzeźba, plac, architektura stały się harmonijną jednością; to jest to, czego rzeźbiarz i architekt mogą sobie życzyć - ocenił końcowy efekt wspólnej pracy.

d2ywqev

Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka - wyraził opinię, że ręka Gustawa Zemły została stworzona do rzeźbienia pomników jego dziada. Przypomniał, że jeden sienkiewiczowski pomnik autorstwa profesora stoi w warszawskich Łazienkach, a drugi w Szwajcarii.

Kieleckie władze poprosiły prof. Gustawa Zemłę o przygotowanie modelu pomnika Henryka Sienkiewicza po fiasku konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza. W opinii sądu konkursowego, żadna z 14 zgłoszonych prac nie spełniała kryteriów oceny i oczekiwań zamawiającego.

Kazimierz Gustaw Zemła studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 50 lat uczy rzeźby na tej uczelni. Jest autorem kilkunastu pomników - m.in. Powstańców Śląskich w Katowicach, Władysława Broniewskiego w Płocku, Poległych i Niepokonanych w Warszawie, Jana Pawła II w Mistrzejowicach, Mojżesza w Łodzi oraz Ernesta Malinowskiego w Peru.

* Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku w podkieleckim Oblęgorku dworek wraz z majątkiem. Przekazano go pisarzowi, jako dar od narodu z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Od 52 lat mieści się tam muzeum pisarza.*

d2ywqev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ywqev