Trwa ładowanie...
d25jubd

V.S. Naipaul nie żyje. Zmarł laureat literackiej Nagrody Nobla

Pisarz miał 85 lat, odszedł w swoim londyńskim domu otoczony rodziną. To właśnie najbliżsi poinformowali media o jego śmierci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Vidiadhar Surajprasad Naipaul miał za sobą ponad 50 lat kariery pisarskiej
Vidiadhar Surajprasad Naipaul miał za sobą ponad 50 lat kariery pisarskiej (Getty Images)
d25jubd

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul 17 lat temu otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Doceniono go za doskonałe książki podróżnicze. Nie brakowało w nich krytyki fundamentalizmu islamskiego. Pisarz skupiał się na życiu ludzi w Malezji, Pakistanie, Iranie i Indonezji. Urodzony na wyspie Trynidad autor o hinduskich korzeniach w 1990 roku został wyróżniony tytułem szlacheckim W sumie napisał około 30 książek.

Naipaul urodził się w 1932 roku. Jego ojciec był uznanym dziennikarzem anglojęzycznym. Chłopak miał więc dobry wzorzec. Po skończeniu szkoły średniej Vidiadhar zdobył stypendium rządowe i wyjechał na studia do Wielkiej Brytanii. Wybrał znakomitą uczelnię, Uniwersytet Oksfordzki. Jako student czynił pierwsze próby pisarskie, jednak, jak sam wspominał, brakowało mu pewności siebie, walczył z samotnością, wręcz depresją.

W 1953 roku Naipaul skończył studia. W tym samym roku zmarł jego ojciec. Wkrótce chłopak założył własną rodzinę - ożenił się z Patricią Ann Hale. To ona pomagała mu w karierze pisarskiej. Pisał beletrystykę, reportaże, eseje.

d25jubd

Jego utwory to m.in.: "Masażysta cudotwórca", "Nasza ulica", "Marionetki", "W wolnym kraju", "Pół życia", "Podróż karaibska do pięciu społeczeństw kolonialnych", "Indie: miliony zbuntowanych". Niektóre z dzieł miały charakter autobiograficzny.

Pisarz, uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku, zmarł sześć dni przed swoimi 86. urodzinami. Swój smutek z powodu odejścia Naipaula wyrazili w mediach społecznościowych i zwykli ludzie, i politycy, na przykład premier Indii.

d25jubd

Podziel się opinią

Share

d25jubd

d25jubd