Trwa ładowanie...

V Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania

Share
V Międzynarodowy Festiwal Sztuki OpowiadaniaŹródło: Thinkstock
d1oslwc

Eposy <a href="../../autor.html?aid=4290" rel="nofollow">Homera</a> przy akompaniamencie harfy, poemat <a href="../../autor.html?aid=19026" rel="nofollow">Ajschylosa</a> w starożytnej grece i tradycyjne baśnie z Maghrebu usłyszą m.in. widzowie Festiwalu Sztuki Opowiadania, który rozpocznie się w środę w warszawskim <a href="https://ksiazki.wp.pl/instytut-teatralny-6150536441820801c">Instytucie Teatralnym</a> im. <a href="https://ksiazki.wp.pl/zbigniew-raszewski-6149080972207745c">Zbigniewa Raszewskiego</a>.

Przez pięć dni opowiadacze z całego świata będą snuć opowieści w różnych językach i przy
akompaniamencie muzyki granej na gitarze, harfie, perkusji lub kanunie - pochodzącym z Bliskiego Wschodu strunowym instrumencie. W tym roku przewodnim motywem festiwalu będą historie pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego, w szczególności ze starożytnej Grecji.

Jak powiedział jeden z organizatorów festiwalu, Jarek Kaczmarek, nieuniknione było dotarcie do starożytnej Grecji.

- Poprzez starożytne opowieści powrócimy do korzeni naszej kultury - zaznaczył.

W środę wieczorem festiwal rozpocznie Maghrebinada. Maghreb, położona nad Morzem Śródziemnym północno-zachodnia część Afryki, leży na styku kultur. Wybrane z kanonu tradycyjnych opowieści kabylskich historie opowie Nefissa Benouniche z Algierii. Opowiadaczka będzie mówić w języku francuskim, jej występ ubarwią kabylskie i arabsko-francuskie pieśni.

d1oslwc

W programie znalazło się 14 spektakli przeznaczonych dla dorosłych i najmłodszych. Występować będą m.in.: Jihad Darwiche z Libanu, urodzona w Etiopii i żyjąca w Grecji Dido Lykoudis, Bruno de La Salle z Francji, Stelios Pelasgos z Grecji oraz serbski duet Slobodan Marković i Petar Todorović.

Opowieści i pieśni wykonywane w obcych językach będą na żywo tłumaczone na język polski.

Najmłodsi będą mogli usłyszeć historie o olimpijskich bogach i herosach, opowiadania i mity wokół pszczelego miodu oraz rosyjską baśń o wnętrzu greckiego orzecha.

W czwartek odbędzie się spotkanie z filolożką i aktorką Ewą Benesz. Artystka podzieli się
doświadczeniami z podróży po wschodniej Polsce, które odbywała w latach 80., aby opowiadać Pana Tadeusza mieszkańcom tamtejszych wsi. W ramach spotkania Benesz zaprezentuje XII księgę epopei narodowej.

Główną częścią festiwalu będzie sobotnia „Noc Opowieści”, podczas której próbkę swoich występów dadzą wszyscy goście. Historie będą opowiadane do rana.

d1oslwc

Organizatorem festiwalu jest niezmiennie od czterech lat Stowarzyszenie Grupa Studnia O., które zostało założone w 1997 roku przez sześciu artystów: Magdę Lenę Górską, Pawła Górskiego, Beatę Frankowską, Agnieszkę Aysen Kaim, Jarka Kaczmarka i Małgorzatę Litwinowicz. Grupa zaprezentuje się w pełnym składzie podczas piątkowego sympozjonu. "Każdy z nas ma przygotowaną na ten wieczór historię, którą opowie w charakterystyczny dla siebie sposób" - powiedział Kaczmarek.

- Opowiadacz jest wędrowcem. Opowiadaliśmy na statku, w kawiarni, w autobusie. Opowiadanie jest łatwe do umieszczenia w przestrzeni, wędrujemy z naszymi opowieściami i dzielimy się nimi, gdy tylko znajdą się słuchacze - stwierdził Kaczmarek.

Festiwal zakończy w niedzielę 21 listopada epos o Gilgameszu, który opowie Jihad Darwiche z Libanu.

d1oslwc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oslwc
d1oslwc