Trwa ładowanie...
puls
1 grudnia 2011, 16:24

V Festiwal Puls Literatury 2011 (4-11 grudnia 2011 r.)

Po raz piąty w Łodzi i w województwie łódzkim odbywa się Festiwal Puls Literatury. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury

V Festiwal Puls Literatury 2011 (4-11 grudnia 2011 r.)Źródło: "__wlasne
d1l1wlh
d1l1wlh

Po raz piąty w Łodzi i w województwie łódzkim odbywa się Festiwal Puls Literatury. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnego kwartalnika „Puls”, ważnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. W swoim założeniu festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury.

Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy. Festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne. Adresatami poszczególnych spotkań są: dzieci, młodzież i dorośli. Każda edycja Festiwalu ma wyrażony hasłem temat wiodący; tym razem będzie to* RAZEM I OSOBNO.*

* Marcin Świetlickibędzie jedną z gwiazd inauguracji festiwalu, która odbędzie się w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury. Poza nim *4 grudnia odbędą się tam także dwa spotkania autorskie,z czeskim pisarzem Jaroslavem Rudisem oraz słoweńskim autorem książki eseistycznej o kawie, Bozidarem Jezernikiem. Tak jak i przez całą imprezę wieczór zakończy się akcentem muzycznym. Zagra Kuba Pawlak, nazwany przez osoby słyszące go następcą Czesława Mozila.

W poniedziałek króluje młoda poezja.Nie tylko na wystawie Dominika Figla, ale także w czasie spotkania z Tomaszem Bąkiem. Oprócz tego dyskusja wokół „ Obsoletek ” z ich autorką, Justyną Bargielską . Na zakończenie koncert zespołu Fonovel, w skład którego wchodzi wspomniany powyżej Dominik Figiel. We wtorek, 6 grudnia dzień rozpocznie spektakl "Colas Breugnon" w wykonaniu Stanisława Górki, a wieczór zakończy pokaz "Boulevard Voltaire" oraz spotkanie z Andrzejem Bartem. Niejako przetnie je dyskusja Michała Jagiełło na temat narodów i narodowości oraz występ poetów z Białorusi – Iryny Chadarenki i Pawła Nadolskiego.

W środęPuls Literatury przeniesie się do Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Tam odbędzie się cykl spotkań wokół Czesława Miłosza, spotkanie Krytyk i jego pisarz z udziałem Roberta Ostaszewskiego i Huberta Klimko-Dobrzanieckiego. Wieczór zakończy koncert Stanisława Soyki. Czwartek to „dzień Sułkowskiego”. Poza rozstrzygnięciem konkursu na prozę poetycką odbędzie się m. in. slam poetycki, spotkanie ze śląskimi poetami: Krzysztofem Siwczykiem , Robertem Rybickim i Maciejem Meleckim . Także spotkanie z Kazimierzem Kutzem (przez cały festiwal w Muzeum Kinematografii prezentowane będą Teatry Telewizji w reżyserii tego autora). Wieczór uświetni koncert grupy Fonetyka prezentującej muzykę do słów Rafała Wojczaka.

d1l1wlh

W piątek w Polskim Ośrodku Kultury odbędzie się „dzień romski”. To wszystko z okazji najnowszego numeru miesięcznika „Tygiel Kultury”, którego tematem przewodnim są Romowie. W sobotę w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury najważniejszy dzień festiwalu – rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Oprócz tego wydarzenia 10 grudnia odbędzie się spotkanie z Rafałem Baronem, Krytyk i jego pisarz z udziałem Justyny Sobolewskiej i Joanny Muller, Wręczenie Nagrody Otoczaka oraz spotkanie z Maciejem Parowskim i Jackiem Inglotem wokół projektu Zwrotnice czasu. Część muzyczną zapewni projekt Kopyt/Kowalski. Ostatniego dnia Pulsu odbędzie się finał konkursów translatorskich, spotkanie z Bohdanem Zadurą oraz spotkanie tłumaczowskie z cyklu „Przeczytane w tłumaczeniu”. Festiwalowi towarzyszą także targi – Salon Ciekawej Książki w Hali Expo (9-11 grudnia).

Tuż przed samym Pulsem w dwóch łódzkich klubach odbędą się imprezy towarzyszące. 2 grudniaw Wytwórni Czesław śpiewa Miłosza, a dzień później w Bajkonurze zagrają Świetliki. Na praktycznie wszystkie spotkania (poza imprezami towarzyszącymi, koncertem Stanisława Soyki oraz spektaklem Colas Breugnon) są bezpłatne. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.pulsliteratury.pl.

Organizatorami Festiwalu są: Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Muzeum Kinematografii, Narodowe Centrum Kultury i Krytyka Polityczna, a także urzędy miasta i instytucje kultury w miastach, w których odbywają się wydarzenia edycji regionalnej (Radomsko, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Parzęczew i Brzeziny).

Festiwal wspiera: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Pro Helvetia, Austriackie Forum Kultury, Międzynarodowe Targi Łódzkie, Wydawnictwo Literatura, Klub Wytwórnia, Bajkonur, Selgros Cash & Carry oraz Azea.

Patronami medialnymi festiwalu są: TVP Łódź, Polska The Times Dziennik Łódzki, Tok FM, Poka Poka Łódź, Arterie, Tygiel Kultury, plasterlodzki.pl, reymont.pl, Kalejdoskop, poezja-polska.pl, gildia.pl, lubieczytac.pl i kulturaonline.pl.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj