Uwolnij książkę! Warsztaty liberatury
Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer poprowadzą cykl warsztatów "Uwolnij książkę", podczas których uczestnicy, w małych, 16-osobowych grupach, będą ćwiczyć "pisanie cudzymi słowami", "gimnastykę nad lipogramem i tekstem emanacyjnym" oraz dokonają recyklingu nowel pozytywistycznych.
Warsztaty odbywają się w ramach Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.
Liberatura to nowy gatunek literacki - stworzony przez Zenona Fajfera i Katrzynę Bazarnik - w którym nie tylko tekst, ale i forma książki stanowią nośnik treści. To wykraczająca poza edytorskie konwencje kompozycja słów, typografii, grafiki, designu. Dziełem liberackim jest np. poemat wydany na rolce kliszy włożonej do butelki, której etykieta i kształt również mają znaczenie.
Istotą dzieła liberackiego jest odpowiedzialność twórcy za formę swojego utworu.
Inne podejście do pisania - pisania formą, wymaga również innego czytania.Czytelnik liberatury jest interaktywnym odbiorcą analogowej instalacji. Musi być czujny i wrażliwy także na przekaz pozasłowny. Czyta wszystkimi zmysłami. Przejmuje część obowiązków zarezerwowanych dotąd dla autora.
• • •
piątek, 9 września 2011
10.00-13.00 "Lipogram, czyli czego tutaj nie ma?"
Uczestnicy warsztatów będą tworzyć własne lipogramy. Lipogram to tekst napisany przy użyciu słów, w których nie występuje określona litera. Forma ta może skłaniać do literackiej zabawy, może jednak nieść bardziej istotne przesłanie. Nieobecność litery staje się figurą utraty czy braku - jak w przypadku słynnej książki Georges'a Pereca "La disparition", w której brak litery "e" wskazuje na tajemnicze zniknięcie jednego z bohaterów, a zarazem staje się namacalnym symbolem Zagłady, w której zniknęli "oni" czyli rodzice autora (literę "e" wymawia się po francusku jak ten zaimek).**
15.00-18.00 "Kolaż, czyli spróbuj pisać cudzymi słowami"
Uczestnicy warsztatów będą tworzyć nowe techniki kolażowe i dyskutować o tych, które już istnieją - w awangardowej literaturze XX wieku, współczesnej reklamie, czy na stronach internetowych. Co taka forma wnosi do treści?
• • •
sobota, 10 września 2011
10.00-13.00 "Liberacki recycling, czyli co się kryje w pod-tekście?"
Uczestnicy będą recyklingować nowele pozytywistyczne i tworzyć z nich własne opowieści. Przykładami są tu: "A Humument" Toma Phillipsa, dzieło przetworzone z wiktoriańskiej powieści "A Human Document", wypreparowane ze "Street of Crocodiles" Bruno Schulza "Tree of Codes" Jonathana Safrana Foera, "Nets" autorstwa Jen Bervin - wiersze "zrobione" z sonetów Szekspira, przepisujący Joyce'a "Writing Through Finnegans Wake" Johna Cage'a, czy "Limeryk nekrofila" Zenona Fajfera nadpisany na funeralnym limeryku Wisławy Szymborskiej.
15.00-18.00 "Tekst emanacyjny, czyli podróż do wnętrza słowa"
Tekst emanacyjny - jedna z ulubionych form Zenona Fajfera - po raz pierwszy znalazła zastosowanie w liberackich książkach duetu Fajfer-Bazarnik, najpierw w trójksięgu "Oka-leczenie", później w "(O)patrzeniu". Nazwa odnosi się do struktury i metody powstawania tekstu, będącego emanacją jednego słowa. Forma ta otwiera literaturę na inny wymiar poprzez wygenerowanie tekstu niewidzialnego, przełamującego linearność i umożliwiającego zakodowanie sekretnego przesłania. W ramach warsztatów prowadzący zademonstrują na czym polega pisanie emanacyjne i jaki jest cel takiego pisarstwa.
• • •
"Szwedzki stół z liberaturą"
Dla uczestników warsztatów, a także wszystkich odwiedzających Czytelnię przygotowany zostanie liberacki szwedzki stół i mini-czytelnia, w której będzie można poczytać niekonwencjonalne książki, z jakimi rzadko stykamy się na co dzień.
• • •
Zapisy
Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o wypełnienie formularza wraz z odpowiedzią na jedno z pytań:
- Jeśli książka ma stopkę i grzbiet, to gdzie jest jej głowa i ręce?
- Opisz swój wyobrażony utwór liberacki.
- Rozwiń słowo "KONGRES" zaczynając kolejne wyrazy zdania od kolejnej litery tego słowa.
Prowadzący wybiorą uczestników spośród autorów najciekawszych wypowiedzi.
UWAGA! Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: http://www.culturecongress.eu/register_freebook
[GW]