Magazyn literacki dla dzieci "Świerszczyk" obchodzi w grudniu 58-rocznicę debiutu na rynku wydawniczym. Magazyn jest jednym z najstarszych czasopism w Polsce - został założony tuż po II wojnie światowej i ukazuje się nieprzerwanie do dziś.
Nazwę pisma wymyśliła znana pisarka dla dzieci Ewa Szelburg-Zarembina, późniejsza inicjatorka budowy Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka.
Winietę "Świerszczyka" zaprojektował Eryk Lipiński. Tytuł pisma miał się kojarzyć dzieciom w trudnych latach powojennych z ciepłem domowego ogniska. Nikt wtedy nie sądził, że na "Świerszczyku" wychowa się kilka pokoleń Polaków i że gazetka przetrwa ponad półwieku.
Pierwszy numer ukazał się w 1945 roku w Łodzi. Redaktor naczelna Wanda Grodzieńska skupiła wokół pisma grono znakomitych twórców, m.in. Jana Brzechwę, Hannę Januszewską, Lucynę Krzemieniecką, Ewę Szelburg-Zarembinę, Olgę Siemaszkową i Jana Marcina Szancera. Z pismem współpracowali także: Ludwik Jerzy Kern, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Maria Kownacka, Mira Jaworczakowa i Anna Kamieńska.
- Adresatami pisma są obecnie dzieci w wieku 7-9 lat oraz ich nauczyciele - mówi redaktor naczelna Katarzyna Szantyr-Królikowska. - "Świerszczyk" ma charakter pisma szkolnego.
Redakcja stara się, aby zawarte w nim treści odpowiadały pod względem merytorycznym i metodycznym programowi kształcenia zintegrowanego w niższych klasach szkoły podstawowej.
Zajrzyj * rel="nofollow"> na stronę Świerszczyka* na stronę Świerszczyka .