W poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu prof. Jerzego Szackiego , wybitnego polskiego socjologa, specjalisty w zakresie historii idei oraz historii myśli socjologicznej - poinformowała rzeczniczka UW, Anna Korzekwa.
Promotorem dorobku naukowego prof. Szackiego był prof. Paweł Śpiewak z Instytutu Socjologii UW, a recenzentami profesorowie: Piotr Sztompka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wioletta Małgorzata Kowalska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz Marek Ziółkowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jak zaznaczyła rzeczniczka uczelni, prof. Szacki jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej socjologii; obok Stanisława Ossowskiego, Stefana Nowaka i Zygmunta Baumana przyczynił się do rozkwitu tej dyscypliny wiedzy po II wojnie światowej.
Badacz w swoich pracach porusza tematykę dotyczącą historii idei oraz historii myśli socjologicznej.
- Prof. Szacki przyjmuje w analizie postawę neutralną, obok ostrożnego i wyważonego komentarza własnego umieszczając zwykle opinie innych komentatorów i pokazując wiele możliwości odmiennych interpretacji tych samych zjawisk. Nie przyczepia pochopnie żadnych etykietek, ma wyraźną niechęć do szafowania rozmaitymi, tak zwykle nadużywanymi ‘izmami’ - ocenił postawę badacza prof. Marek Ziółkowski, jeden z recenzentów dokonań socjologa.
Prof. Szacki jest autorem Historii myśli socjologicznej , która w roku 1979 ukazała się w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata później poszerzoną i wzbogaconą edycję wydano w Polsce.
W roku 2002 na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna edycja książki prof. Szackiego , która została wzbogacona o główne nurty teorii XX wieku. Jak przypomina Anna Korzekwa, jest ona znana w żargonie studenckim jako „gruby Szacki” i stała się lekturą obowiązkową nie tylko przyszłych socjologów, ale wielu humanistów z innych dziedzin.
Ponadto naukowiec opublikował około 20 książek i ponad 450 artykułów, wstępów, recenzji oraz tłumaczeń.
Prof. Szacki przez całą swoją karierę naukową był związany z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie przez wiele lat kierował Zakładem Historii Myśli Społecznej Instytutu Socjologii. Pełnił także funkcje dziekana i prodziekana Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Przez długie lata był członkiem Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, a od 1972 r. do 1976 r. jego przewodniczącym.
Swoje społeczne pasje realizuje także działając na rzecz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauki, którego jest współzałożycielem.
- Prof. Szacki zasługuje w pełni na uroczyste odnowienie doktoratu w Uniwersytecie Warszawskim. Jest to ten rzadki przypadek, kiedy posiadanie takiego doktora nobilituje samą uczelnię, a odnowienie doktoratu przynosi jej sławę - zauważył prof. Sztompka.