Trwa ładowanie...

UNESCO Pamięć Świata

UNESCO Pamięć ŚwiataŹródło: Inne
d3j86zc
d3j86zc

*_Kodeks Supraski_ i _Archiwum Komisji Edukacji Narodowej - reforma oświaty z lat 1773-1787 w Rzeczypospolitej_ mają szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. * Rozpoczęto procedurę przygotowania wniosków w tej sprawie.

Przygotowywany wniosek w sprawie Kodeksu Supraskiego składany jest w imieniu Polski, Słowenii i Rosji. Największa część Kodeksu Supraskiego (151 kart) przechowywana jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga (118 kart) znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie, a niewielki fragment (16 kart) w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Wnioski o wpisanie Kodeksu Supraskiego i Archiwum Komisji Edukacji Narodowej - reforma oświaty z lat 1773-1787 w Rzeczypospolitej, na listę światowego dziedzictwa UNESCO - muszą być opracowane i złożone do marca. Międzynarodowy Komitet Pamięć Świata obraduje na przełomie maja i czerwca.

Program UNESCO Pamięć Świata realizowany jest od 14 lat. Dzięki niemu, na światowej liście dziedzictwa znalazło się dotąd 91 kolekcji pochodzących z 45 krajów. Polskie zabytki wpisane na tę listę to: rękopis dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich, rękopisy Fryderyka Chopina, Archiwum Getta Warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 r. i 21 postulatów gdańskich z sierpnia 1980 r.

W imieniu Polski i Izraela przygotowywane są także dokumenty do zgłoszenia na listę światowego dziedzictwa kultury spuścizny po Januszu Korczaku .

d3j86zc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j86zc