Trwa ładowanie...

UNESCO Pamięć Świata

UNESCO Pamięć ŚwiataŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

*_Kodeks Supraski_ i _Archiwum Komisji Edukacji Narodowej - reforma oświaty z lat 1773-1787 w Rzeczypospolitej_ mają szansę znaleźć się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. * Rozpoczęto procedurę przygotowania wniosków w tej sprawie.

Przygotowywany wniosek w sprawie Kodeksu Supraskiego składany jest w imieniu Polski, Słowenii i Rosji. Największa część Kodeksu Supraskiego (151 kart) przechowywana jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga (118 kart) znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie, a niewielki fragment (16 kart) w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Wnioski o wpisanie Kodeksu Supraskiego i Archiwum Komisji Edukacji Narodowej - reforma oświaty z lat 1773-1787 w Rzeczypospolitej, na listę światowego dziedzictwa UNESCO - muszą być opracowane i złożone do marca. Międzynarodowy Komitet Pamięć Świata obraduje na przełomie maja i czerwca.

Program UNESCO Pamięć Świata realizowany jest od 14 lat. Dzięki niemu, na światowej liście dziedzictwa znalazło się dotąd 91 kolekcji pochodzących z 45 krajów. Polskie zabytki wpisane na tę listę to: rękopis dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach sfer niebieskich, rękopisy Fryderyka Chopina, Archiwum Getta Warszawskiego (tzw. Archiwum Ringelbluma), Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 r. i 21 postulatów gdańskich z sierpnia 1980 r.

W imieniu Polski i Izraela przygotowywane są także dokumenty do zgłoszenia na listę światowego dziedzictwa kultury spuścizny po Januszu Korczaku .

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj