Trwa ładowanie...

Ukraińska pisarka: rosyjski Hitler atakuje, a Polska wciąż żyje Wołyniem

Oksana Zabużko, ukraińska pisarka i publicystka, mówi, że atak Rosji na ukraińskie okręty na Morzu Azowskim może otworzyć oczy świata, na to, jakim państwem jest Federacja Rosyjska i kim naprawdę jest Putin. Wzywa do natychmiastowego działania także rząd polski.

Share
Ukraińska pisarka: rosyjski Hitler atakuje, a Polska wciąż żyje Wołyniem
Źródło: East News
d69erws

Sebastian Łupak: Co się stało na Morzu Azowskim? Dlaczego Rosjanie zaatakowali tam trzy okręty ukraińskie?
Oksana Zabużko, pisarka ukraińska: Nie rozumiem pańskiego pytania. Dlaczego? Bo to są Rosjanie! Witajcie w rzeczywistości! Mamy na Ukrainie ciągle wojnę, ciągłe prowokacje. Wy tego pewnie nie śledzicie. Ale może teraz w końcu cały świat, łącznie z Polską, to zobaczy…

To nie jest odosobniony przypadek? Wojna wciąż trwa?
Tak! Na Ukrainie ciągle jest wojna: na morzu, w powietrzu, na lądzie. Od czterech lat. Każdego miesiąca na wschodzie, w Donbasie, mamy od 10 do 30 zabitych żołnierzy ukraińskich. To, co zdarzyło się na morzu, to po prostu kolejny akt tej tragedii.

Co się dzieje z tymi marynarzami aresztowanymi przez Rosjan?
My sami nic nie wiemy. Czekamy na wieści, co z naszymi chłopakami. Martwimy się, bo przecież wiemy, co to znaczy rosyjskie więzienie i jak tam się traktuje ludzi.

d69erws

Jak powinna wyglądać polityka rządu polskiego wobec Rosji?
Czym się zajmuje wasz rząd? Przeszłością. IPN-em. A my teraz mamy wojnę, teraz mamy akty terrorystyczne. Polska polityka jest krótkowzroczna, a my teraz mamy Rosjan pod łóżkiem..

Pod łóżkiem?
To znaczy nie tylko tam na Wschodzie, nie tylko w Donbasie i na Krymie, ale wszędzie na Ukrainie. Rosja to państwo terrorystyczne, uprawiające typ wojny hybrydowej. My żyjemy tak, jak Izrael, obawiający się cały czas terroru Hamasu.

East News/ Rosyjska parada zwycięstwa w Donbasie
Źródło: East News/ Rosyjska parada zwycięstwa w Donbasie

Co może zrobić Polska, zamiast zajmować się przeszłością?
Polska – jak i inne kraje – powinna się obudzić. Może świat przypomni sobie o Memorandum Budapesztańskim. Przypomnę, że w 1994 roku podpisane zostało w Budapeszcie memorandum. Ukraina zrzekła się wtedy broni jądrowej w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. USA, Wielka Brytania i Rosja zagwarantowały nam wtedy respektowanie niepodległości Ukrainy i istniejących granic, w zamian za zniszczenie rakiet nuklearnych. Coś nam wtedy zagwarantowano, tak? Ale o tym wszyscy teraz wygodnie zapomnieli. Udają, że dzieje się na Ukrainie coś niezrozumiałego, jakiś dziwny konflikt „ukraiński”. A przecież my zostaliśmy po prostu brutalnie i cynicznie zaatakowani w 2014 roku przez Rosję, czyli jedno z państw, które podpisało to Memorandum. W kontekście prawa międzynarodowego obowiązkiem wszystkich rządów – w tym polskiego – jest oprzytomnieć wreszcie. W Rosji mamy nowego Hitlera, którego apetyt jest nienasycony. Trzeba jak najszybciej tego agresora poskromić.

Oksana Zabużko - ukraińska pisarka, poetka i eseistka. Uzyskała tytuł doktora filozofii na Uniwersytecie Kijowskim (1987). Wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Na stałe mieszka w Kijowie. Największą sławę przyniosła jej powieść "Badania terenowe nad ukraińskim seksem", wydana w 1996 r oraz powieść "Muzeum porzuconych sekretów".

d69erws

Podziel się opinią

Share
d69erws
d69erws