Trwa ładowanie...
d4h56s3

Ukazały się wszystkie zachowane pisma Stanisława Papczyńskiego

d4h56s3
d4h56s3

Po raz pierwszy w języku polskim ukazały się wszystkie zachowane pisma założyciela Zgromadzenia Księży Marianów ojca Stanisława Papczyńskiego (1631-1701). W połowie września w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolska) duchowny zostanie ogłoszony błogosławionym.

Pisma zebrane zawierają łącznie 27 różnych dzieł, w tym także listy. Utwory z języka łacińskiego, w którym zostały spisane przez zakonnika w XVII wieku, zostały przełożone przez zespół tłumaczy, duchownych i świeckich – poinformował Stanisław Zasada z biura prasowego sanktuarium.

Według redaktora dzieła księdza Andrzeja Pakuły, dla badaczy historii Kościoła dzieła są prawdziwym rarytasem, bo po przeszło trzystu latach otrzymują całość zachowanej spuścizny twórczej Papczyńskiego w języku polskim. Ks. Pakuła zaznaczył, że część z pism drukowano zaledwie kilka razy w XVII-XVIII wieku.

Liczącą 1600 stron księgę otwiera Reguła życia, uchodząca za najbardziej reprezentatywne dzieło dla duchowości ojca Papczyńskiego i Zgromadzenia Marianów. Następne pisma ułożone są według objętości - od najobszerniejszych do najkrótszych. Książkę uzupełnia kalendarium życia duchownego, chronologiczny wykaz jego istniejących i zaginionych pism oraz indeksy: biblijny, osobowy.

d4h56s3

Stanisław Papczyński urodził się w Podegrodziu na Sądecczyźnie. Wstąpił do zakonu pijarów, który opuścił po 14 latach. Założył wtedy własne zgromadzenie, które Stolica Apostolska zatwierdziła w 1699 r.

Proces beatyfikacyjny Papczyńskiego rozpoczął się w połowie XVIII wieku. Został wznowiony dopiero w 1953 r. W 1992 r. Jan Paweł II wydał dekret o heroiczności cnót tego duchownego, a 16 grudnia 2006 r. Benedykt XVI uznał zaś cud za jego wstawiennictwem.

W niedzielę 16 września sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone ogłosi w Licheniu ojca Papczyńskiego błogosławionym. Udział w uroczystościach zapowiedzieli prezydenci Polski Lech Kaczyński i Litwy - Valdas Adamkus.

d4h56s3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h56s3