Ukazał się album "Chrześcijaństwo"
40 autorów, 700 ilustracji i fotografii, 30 map oraz słownik pojęć - album Chrześcijaństwo scala historię jednej z najpotężniejszych religii świata. Książka właśnie trafiła do księgarń.
40 autorów, 700 ilustracji i fotografii, 30 map oraz słownik pojęć - album Chrześcijaństwo scala historię jednej z najpotężniejszych religii świata. Książka właśnie trafiła do księgarń.
Album dokumentuje 2000 lat historii chrześcijaństwa na wszystkich kontynentach. Autorzy - 35 religioznawców i teologów z różnych stron świata - starają się pokazać, jak chrześcijaństwo zmieniało się na tle dziejów, nakreślić złożoność tej religii. Na kartach albumu pojawiają się obrazy świętych i heretyków, relacjonowane są spory teologiczne i ich następstwa, a także najważniejsze zagadnienia związane ze współistnieniem poszczególnych kościołów. Album prezentuje zagadnienie całościowo, nie faworyzując jednego podejścia do wiary w Jezusa.
"Wszyscy chrześcijanie wyznają, co prawda te same prawdy wiary, niemniej samo chrześcijaństwo w zakresie praktykowanych form kultu, a także otoczki kulturowej, jest jedną z najbardziej zróżnicowanych religii świata" - podkreślają autorzy.
Uwagę zwracają rozdziały o mniej znanych odłamach chrześcijaństwa - kościele koptyjskim w Egipcie i Etiopii, Syryjskim Kościele Ortodoksyjnym, któremu podlegają także Chrześcijanie św. Tomasza w Indiach, legitymujący się tradycją liczącą sobie 2000 lat, Kościele Ormiańskim, a także współczesnych grupach protestanckich, których liczbę szacuje się na 30 tys. Jest też rozdział o nestorianach - chrześcijanach, którzy w VII wieku dotarli do Chin.
Wiele miejsca w książce poświęcono najważniejszym wyprawom misyjnym.Część ta traktuje nie tylko o przeszłości Europy, Ameryki czy misjach w Afryce, które najczęściej docierają do świadomości polskiego czytelnika, ale też o dziejach misji w różnych regionach Azji m.in. w Chinach, Korei czy Tajlandii, na Alasce czy wyspach Pacyfiku.
Pierwotnie album Chrześcijaństwo opublikowało australijskie wydawnictwo Millenium House w 2009 roku. Wersja polska ukazuje się nakładem wydawnictwa Buchmann.
Patronat medialny nad książką objęła Wirtualna Polska.