Trwa ładowanie...
d2tscj3
komunizm
23-04-2010 13:54

Ukazała się książka Socjalizm i komunizm potępione przez papieży

d2tscj3
d2tscj3

Stolica Apostolska, teologowie i publicyści katoliccy podejmując problem komunizmu i socjalizmu potępiali te ideologie jako zagrażające Kościołowi, państwu i cywilizacji. Wybrane pisma katolickich autorów na ten temat zawiera wydana właśnie książka _Socjalizm i komunizm potępione przez papieży_.

- Zwalczając duchowość człowieka, idea komunizmu zdecydowanie występowała przeciwko wartościom chrześcijańskim dominującym w Europie, ukształtowanej głównie przez tradycję chrześcijańską, zapoczątkowaną przez pisma greckich i łacińskich ojców Kościoła - przypomniała we wstępie do 300-stronicowej antologii Aneta Maniecka.
Jak podkreśliła, marksistowski komunizm był następstwem deprecjacji wartości fundamentalnych dla ludzkości, a uniwersalnych dla kultury i cywilizacji europejskiej.

W dokonanym przez Wydawnictwo Diecezjalne w Sandomierzu trzyczęściowym wyborze tekstów źródłowych, oprócz potępiających ideologie totalitarne encyklik społecznych papieży: Leona XIII i św. Piusa X oraz Piusa XI i Piusa XII, znalazły się także inne pisma chrześcijańskich autorów z końca XIX i początku XX wieku, ukazujących oblicze komunizmu, socjalizmu i nihilizmu.

Wydawca zebrał także artykuły, kazania i przemówienia polskich hierarchów Kościoła katolickiego (kardynała Hlonda, arcybiskupa Teodorowicza, biskupa Nowodworskiego) oraz księży (Podolskiego, Jackowskiego i Kwiatkowskiego), a ponadto teksty, których autorzy próbowali dociec źródeł i istoty zarówno nihilizmu, jak i socjalizmu.

- W swym niszczycielskim szale komunizm nie tylko mordował tysiące biskupów, kapłanów, zakonników i zakonnic, lecz większą jeszcze liczbę ofiar znalazł wśród świeckich ze wszystkich stanów i tępi ich tłumnie po dzień dzisiejszy dlatego tylko, że są dobrymi katolikami albo przeciwstawiają się ateizmowi komunistycznemu - pisał w encyklice O bezbożnym komunizmie (Divini Redemptoris) papież Pius XI odnosząc się do wydarzeń w Hiszpanii w latach trzydziestych XX wieku.

Teksty zebrane w tomie Socjalizm i komunizm potępione przez papieży wywarły ogromny wpływ na dzieje myśli antykomunistycznej, nie tylko polskiej - ocenia Maniecka.

d2tscj3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tscj3