Trwa ładowanie...
religia
1 grudnia 2010, 16:29

Ukazała się książka o życiu religijnym Tatarów w Wielkim Księstwie Litewskim

Ukazała się książka o życiu religijnym Tatarów w Wielkim Księstwie LitewskimŹródło: "__wlasne
d3bj507
d3bj507

Nie publikowane dotąd materiały dotyczące sytuacji religijnej Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego, dane archiwalne, ryciny i reprodukcje znaleźć można w naukowej pracy na ten temat, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorem książki Życie religijne Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XIX wieku jest dr Artur Konopacki. Jest on pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku, a także aktywnym działaczem społeczności tatarskiej i muzułmańskiej w Polsce, m.in. współprzewodniczącym Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów.

Przygotowując materiały, dr Konopacki szukał źródeł w archiwach zagranicznych na Wschodzie (m.in. w Mińsku, Grodnie, Wilnie, Lwowie i Sankt Petersburgu), a także w krajowych (Białystok, Kraków). W książce można np. zobaczyć XIX-wieczne ryciny meczetów i plany architektoniczne. Jest też reprodukcja stron z modlitewnika jezuickiego, wydawanego - jak mówi autor - w celu nawracania Tatarów.

"Życie religijne Tatarów w okresie objętym publikacją ewaluowało, ale na pewno nie były to jakieś zmiany diametralne. Ono raczej tkwiło w tych samych realiach. Ale np. ewaluowało rękopiśmiennictwo, a w XVI-XVII wieku miały miejsce polemiki religijne i Tatarzy w nich uczestniczyli czy chcieli być ich uczestnikami" - dodał.

Podał przykład egzemplarza "Biblii Nieświeskiej" z XVI wieku, z arabskimi glosami. "Czyli jakiś Tatar to czytał" - dodał Konopacki. Oceniając życie religijne tej społeczności, zwrócił też uwagę na duże przywiązanie do tradycji.

d3bj507

Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ma już ponad 600 lat.Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej, Jan Długosz podaje rok 1397.

Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. W XVI-XVII wieku zatracili swój język i wiele obyczajów, nazwiska rodowe uległy spolszczeniu. Przez kilkaset lat, do II wojny światowej, uczestniczyli we wszystkich ważniejszych wystąpieniach zbrojnych.

Brali udział w bitwach pod Grunwaldem, Kircholmem, Wiedniem i Maciejowicami. Jeszcze w kampanii wrześniowej 1939 roku, w 13. Pułku Ułanów Litewskich był szwadron tatarski.

Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób.

Ostatnio znaczenie tej społeczności docenił prezydent RP Bronisław Komorowski, który wziął udział w odsłonięciu w Gdańsku Pomnika Tatara. Przedstawia on naturalnej wielkości ułana tatarskiego na koniu, w stroju z 1920 r. Monument stanął w Parku Oruńskim, gdzie mieści się Narodowe Centrum Kultury Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Centrum było pomysłodawcą ustawienia pomnika.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj