Trwa ładowanie...

Ukazała się korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego

Ukazała się korespondencja Giedroycia i Janty-PołczyńskiegoŹródło: Inne
d2olowy
d2olowy

Korespondencja Jerzego Giedroycia i Aleksandra Janty-Połczyńskiego - emigracyjnego pisarza i reportera - ukazała się właśnie w opracowaniu Pawła Kądzieli. Listy pochodzą z lat 1947-1974.

Korespondencja obejmuje 402 listy. Jedna czwarta z nich, z lat 1948-1949, dotyczy publikacji w „Kulturze” reportaży Janty z cyklu Wracam z Polski i kontrowersji, jakie wywołały. Janta w 1949 roku odwiedził Polskę i opisał swoje wrażenia. Reportaż wywołał burzę na emigracji, gdyż autor napisał obiektywny tekst nie ujmując rządzącym komunistom również zasług. Sporo miejsca w listach zajmuje omówienie faktu pozostania przez Czesława Miłosza na emigracji w 1952 roku oraz sprawa Skarbów Wawelskich wywiezionych do Kanady podczas II wojny światowej.

Podstawę tekstową publikacji stanowią oryginały listów Aleksandra Janty-Połczyńskiego , przechowywane obecnie w Instytucie Literackim w Maisons-Laffitte, oraz listy Jerzego Giedroycia przekazane przez Walentynę Jantową wraz z całym archiwum męża Bibliotece Narodowej.

* Aleksander Janta-Połczyński urodził się 11 grudnia 1908 roku w Poznaniu.* Jako młody człowiek wyjechał do USA, gdzie rozpoczął karierę dziennikarza. Jego pasją był daleki Wschód, zwłaszcza Japonia. Janta był pierwszym tłumaczem haiku na język polski. Podróżował po całym świecie, wydał 63 książki i setki artykułów. * Ksawery Pruszyński nazywał go „Rejem reportażu polskiego”.* Janta zmarł w USA 19 sierpnia 1974 roku.

Korespondencja Giedroycia i Janty-Połczyńskiego ukazała się nakładem Biblioteki Narodowej.

d2olowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2olowy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj