Ukazał się "Olgierda Budrewicza słownik warszawski"
Kilkaset haseł poświęconych postaciom, miejscom, instytucjom i pojęciom związanym ze stolicą uzupełnionych humorystycznymi ilustracjami Juliana Bohdanowicza znalazło się w publikacji Olgierda Budrewicza słownik warszawski, której promocja odbyła się w środę.
*Kilkaset haseł poświęconych postaciom, miejscom, instytucjom i pojęciom związanym ze stolicą uzupełnionych humorystycznymi ilustracjami Juliana Bohdanowicza znalazło się w publikacji Olgierda Budrewicza słownik warszawski, której promocja odbyła się w środę. *
Wydawnictwo autorstwa dziennikarza, pisarza, podróżnika i varsavianisty stanowi swoisty katalog tematów związanych z Warszawą. * Budrewicz opowiada o Warszawie sprzed lat ze sławnym lokalem rozrywkowym "Adrią" i Biurem Odbudowy Stolicy na czele oraz o znanych warszawiakach - Stanisławie Grzesiuku , Mieczysławie Foggu, Adolfie Dymszy czy Władysławie Bartoszewskim . *
Publikacja przedstawia również sylwetki znanych stołecznych miejsc takich jak cukiernia Bliklego, kawiarnia Czytelnika czy ciesząca się złą sławą praska ulica Brzeska. Wśród haseł Słownika znalazły się także sylwetki nierozerwalnie związanej ze stolicą Syrenki warszawskiej oraz Pałacu Kultury i Nauki, a także pojęcie "cwaniactwa", rozpowszechnionego w powiedzeniu "nie masz cwaniaka nad warszawiaka".
"Warszawa zawsze była moim miastem, miastem które jest mi bliskie, które kocham i o którym piszę. Byłbym naprawdę szczęśliwy gdyby ta książka przybliżyła czytelnikom tak mi bliskie oblicze tego miasta" - mówił Budrewicz podczas promocji publikacji w Muzeum Niepodległości, która zbiegła się ze zbliżającą się 88. rocznicą urodzin autora.
"Chciałbym dziś podziękować za to, co udało mi się dzięki panu przeczytać, życzyć by tych tekstów powstawało coraz więcej i by ta Warszawa była cały czas w pana pamięci i twórczości obecna, niezależnie od tego gdzie się pan znajdzie. A z okazji urodzin życzę panu nieustannej pogody, pogody wszystkiego tego, co nas otacza" - powiedział składając jubilatowi życzenia obecny na promocji wiceprezydent Warszawy, Włodzimierz Paszyński. Bohatera uroczystości uhonorował także minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski przyznając mu złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie ma zostać wręczone w późniejszym terminie.
Olgierd Budrewicz urodził się 10 lutego 1923 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, podczas II wojny był żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu wojny współpracował jako dziennikarz m.in. z "Przekrojem", "Tygodnikiem Warszawskim" i "Słowem Powszechnym". Jest autorem licznych reportaży zagranicznych wydanych w kilkudziesięciu książkach, programów telewizyjnych, scenariuszy i komentarzy do dokumentów filmowych. Tworzy publicystykę poświęconą zagadnieniom polonijnym, przewodniki i publikacje podróżnicze. Wydał wiele wydawnictw poświęconych historii i współczesności Warszawy, artykułów, felietonów, szkiców i esejów. Napisał m.in. Bedeker warszawski , Podróże do czterech rogów świata i Byłem wszędzie. (PAP)