Ukazał się napisany w 1961 roku, dotychczas niepublikowany i niewystawiany, dramat Romana Brandstaettera Nie będziesz zabijał. Wydawnictwo Jedność opublikowało go na podstawie maszynopisu przechowywanego wśród pism autora we wrocławskim Ossolineum.
Akcja dramatu Nie będziesz zabijał dzieje się w 1949 roku, w prowincjonalnym mieście, położonym u stóp Tatr, w południowej Polsce. „Klimat duchowy, koloryt obyczajowy i wypadki polityczne w dramacie związane są z burzliwym okresem pierwszych lat po zakończeniu drugiej wojny światowej i nie należy ich odnosić do innego okresu” - zanotował Brandstaetter w kilkuzdaniowej przedmowie do utworu, którą sugerował umieścić w programach teatralnych.
Według Ryszarda Zajączkowskiego, autora wstępu do kieleckiej edycji, Nie będziesz zabijał to dramat o Polakach: „o leżącej w naturze naszego narodu niezgodzie na zniewolenie”. „Jednak najistotniejsze jest przesłanie etyczne i religijne utworu. Zabicie człowieka, kimkolwiek by on nie był, to zawsze zło, które rodzi cierpienie, zrywa więzi międzyludzkie powoduje niepokój sumienia. Wiara w Boga musi motywować wybory moralne i polityczne. Bez niej zaś zagrożone są człowieczeństwo i Polska” - napisał znawca twórczości Brandstaettera.
Jego zdaniem, zawarta w utworze krytyka władzy komunistycznej była przypuszczalnie istotną przyczyną tego, że ponad 40 lat przeleżał w maszynopisie.
Roman Brandstaetter urodził się 3 stycznia 1906 roku w Tarnowie w żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Zmarł 28 września 1987 roku w Poznaniu. Jest autorem dramatów historycznych i współczesnych, wierszy o tematyce religijnej oraz przekładów ksiąg Pisma Świętego. Największą popularność zyskała powieść Jezus z Nazaretu. Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień literackich. Jego dziadkiem był Mordechaj Dawid, uznany prozaik hebrajski, autor opowiadań i nowel tłumaczonych na język angielski, niemiecki i rosyjski.