Trwa ładowanie...

Ukazał się komiks historyczny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Ukazał się komiks historyczny o rotmistrzu Witoldzie PileckimŹródło: Inne
d3y9f0z
d3y9f0z

Ukazał się komiks historyczny o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza podziemia, który dobrowolnie poszedł do obozu Auschwitz, by stworzyć tam konspirację, zamordowanego po wojnie przez komunistów. Komiks Raport Witolda ukazał się w ramach serii Epizody z Auschwitz, które przybliżają historię niemieckiego obozu. Wydawcą jest oświęcimska oficyna K&L Press.

Osią opowieści o losach Pileckiego jest przesłuchanie w kazamatach Urzędu Bezpieczeństwa. W komiksie szczegółowo przedstawiono okoliczności przybycia Pileckiego do KL Auschwitz, jego ucieczki z obozu oraz rozważane plany ataku na obóz i odbicia więźniów przez Armię Krajową. Autorem scenariusza jest Michał Gałek. Rysunki wykonał Arkadiusz Klimek.

Adam Cyra, historyk związany na co dzień z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, przypomniał, że angielski historyk Michael Foot w książce Six Faces of Courage (Sześć twarzy odwagi) określił Pileckiego jako jedną z sześciu najwybitniejszych postaci europejskiego ruchu oporu w latach drugiej wojny światowej.

Cyra dodał, że rotmistrz Witold Pilecki walczył w wojnie z bolszewikami. Podczas II wojny światowej był jedynym dobrowolnym więźniem KL Auschwitz. Przeżył tam 947 koszmarnych dni i nocy. Tworzył w obozie konspirację. Pilecki zdołał zbiec z Auschwitz. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Wiosną 1947 roku został zatrzymany przez UB. Rok później został skazany na śmierć i zastrzelony.

d3y9f0z

To już drugi komiks z serii Epizody z Auschwitz. Pierwszy, Miłość w cieniu zagłady, opowiada o więźniach - Żydówce Mali Zimetbaum i Polaku Edwardzie Galińskim; o łączącym ich uczuciu, nieudanej ucieczce i ich tragicznej śmierci w obozie.

W przyszłości ukaże się kilkanaście komiksów w różnych wersjach językowych. Każdy z nich ma liczyć 40 stron. Kolejny przybliży historię świętego Maksymiliana Kolbego.

d3y9f0z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y9f0z