Trwa ładowanie...

Udostępniono Bibliotekę Dziennikarzy Polskich

Udostępniono Bibliotekę Dziennikarzy PolskichŹródło: PAP/Paweł Supernak
d45xay3
d45xay3

Zbiory Biblioteki Dziennikarzy Polskich od czwartku zostały udostępnione w Czytelni Naukowej nr XXI na warszawskim Mokotowie. Dotąd dostęp do tego księgozbioru, przechowywanego w magazynach Domu Dziennikarza oraz w jednej z warszawskich szkół, był bardzo ograniczony.

Księgozbiór Dziennikarzy Polskich gromadzony był przez środowisko od 1948 roku. Jego właścicielem były kolejno: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, od wprowadzenia stanu wojennego Stowarzyszenie Dziennikarzy PRL, zaś od 2001 roku - Stowarzyszenie Dziennikarzy RP. Księgozbiór zawiera obecnie 19 tys. książek, 750 tomów czasopism oprawnych oraz 450 tytułów prasy. Najstarszy wolumin pochodzi z 1589 roku - jest nim wierszowana broszura autorstwa Bartosza Paprockiego pt. Pamięć nierządu w Polszcze przez dwie fakcye uczynionego w roku 1587. Sprzed 1948 roku pochodzi 2 tys. książek BDP.

Cenną częścią księgozbioru jest literatura prasoznawcza, która stanowi ok. 20 proc. Zawartości księgozbioru, bogato reprezentowana jest też literatura o współczesnej tematyce historycznej, varsaviana oraz wydawnictwa emigracyjne i podziemne z czasów PRL-u.

Do tej pory najcenniejsze dzieła z biblioteki przechowywano w Domu Dziennikarza, większa część książek stłoczona była jednak w kilku salach w piwnicy jednej z warszawskich szkół na Woli. O ile książki przechowywane na Foksal zachowały się w dobrym stanie, o tyle zbiory przechowywane w piwnicy były zawilgocone i zaatakowane przez grzyb. 5 tys. książek nie udało się uratować, poszły na przemiał. Reszta została poddana procesowi niszczącego pleśń ozonowania - opowiadała na czwartkowym spotkaniu Grażyna Zgoda, dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Mokotów.

Od czerwca tego roku Biblioteka Dziennikarzy Polskich rozpoczyna nowy rozdział swej historii - książki zostały udostępnione szerokiej publiczności w Czytelni Naukowej nr XXI, która mieści się w budynku przy ul. Bukietowej 4a, niemal naprzeciwko gmachu TVP.

d45xay3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45xay3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj