Trwa ładowanie...
pamięć
09-09-2013 16:29

Uczczono pamięć poety Józefa Czechowicza

Pamięć Józefa Czechowicza, jednego z najwybitniejszych poetów 20-lecia międzywojennego, uczcili mieszkańcy Lublina w 74. rocznicę jego śmierci. Poeta zginął w Lublinie 9 września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez niemieckie lotnictwo.

Uczczono pamięć poety Józefa CzechowiczaŹródło: Inne
d1q86yp
d1q86yp

Pamięć Józefa Czechowicza , jednego z najwybitniejszych poetów 20-lecia międzywojennego, uczcili mieszkańcy Lublina w 74. rocznicę jego śmierci. Poeta zginął w Lublinie 9 września 1939 r. podczas bombardowania miasta przez niemieckie lotnictwo.

Pod pomnikiem Czechowicza uczniowie kilku lubelskich szkół czytali w poniedziałek fragmenty jego "Poematu o mieście Lublinie" i inne wiersze. Lubelski Ośrodek "Brama Grodzka-Teatr NN" udostępnił młodzieży grę komputerową, opracowaną w ośrodku, przybliżającą postać poety. Uczniowie pisali listy do Czechowicza.

"Czytanie poezji to najlepszy sposób pamiętania o poecie. Józef Czechowicz jest ważny dla Lublina, nasze miasto dzięki niemu - chyba jako jedyne - ma przewodnik poetycki, czyli +Poemat o mieście Lublinie+" - powiedziała organizatorka uroczystości Alina Bąk z Teatru NN.

Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie. Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów okresu międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najbardziej znane tomiki poetyckie Czechowicza to "Kamień" (1927), "ballada z tamtej strony" (1932), "nic więcej" (1936), "nuta człowiecza" (1939).

d1q86yp

Czechowicz był też nauczycielem, bibliofilem, wydawcą, dziennikarzem, animatorem lubelskiego środowiska kulturalnego. Jego "Poemat o mieście Lublinie" powstał w 1934 r. jako słuchowisko radiowe, jest poetyckim zapisem nocnego spaceru po ulicach miasta. Zginął w wieku 36 lat, gdy niemiecka bomba trafiła w dom, w którym był u fryzjera. W miejscu jego śmierci stoi dziś pomnik poety.

9 września 1939 r. Lublin dotknęło najsilniejsze niemieckie bombardowanie. W jego wyniku zginęło blisko tysiąc mieszkańców miasta, a wiele domów zostało zburzonych. Bomby spadły na lubelski Ratusz, w którym śmierć poniosło 16 urzędników Zarządu Miejskiego i 10 interesantów.

W poniedziałek przedstawiciele władz miejskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Czechowicza, pod tablicą wmurowaną w ścianę Ratusza upamiętniającą zabitych podczas bombardowania urzędników oraz na ich grobach na cmentarzu przy ul. Unickiej.

d1q86yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q86yp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj