Trwa ładowanie...

Uczczono 150. rocznicę urodzin Jana Kasprowicza

Uczczono 150. rocznicę urodzin Jana KasprowiczaŹródło: "__wlasne
d48pbhp
d48pbhp

* 150. rocznica urodzin Jan Kasprowicza był okazją do uczczenia poety przez recytację jego poezji w niedzielę w Zakopanem. Pod Tatrami poeta spędził ostatnie lata swojego życia.*

W świat poezji Jana Kasprowicza wprowadzili tłumnie zebranych w Dworcu Tatrzańskim miłośników poezji aktorzy teatru Witkacego recytując utwory poety, który ukochał Tatry i Podhale.

Na scenie Dworca Tatrzańskiego poezję Kasprowicza zaprezentowali też uczniowie podhalańskich szkół, laureatów Konkursu recytatorskiego z okazji 150. rocznicy urodzin poety.

W niedzielę rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny na najlepsze zdjęcie ilustrujące wybrany wiersz poety. Pierwsze miejsce w konkursie zatytułowanym "Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza " otrzymał Marek Majerczak.

d48pbhp

Jak powiedział prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc, celem konkursu było znalezienie ludzi wrażliwych, którzy potrafili połączyć poezję Jana Kasprowicza z pięknem polskiego krajobrazu."Tutaj spotykają się dwa rodzaje piękna, z jednej strony piękno naszej ojczyzny, a z drugiej piękno naszej ojczystej mowy" - powiedział Kyc.

Jak podkreśliła Beata Denis-Jastrzębska ze Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza , poeta szczególnie ukochał Tatry i Podhale i przyjeżdżał tu regularnie przez ponad 30 lat. Kasprowicz szczególnie upodobał sobie Poronin, gdzie wynajmował dom od miejscowych górali. W trakcie dłuższego pobytu w Poroninie w latach 1906 - 1908 napisał "Księgę ubogich".

Dopiero trzy lata przed swoją śmiercią, za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira , Kasprowicz kupił dom na zakopiańskiej Harendzie, od angielskiej malarki Winifried Cooper. Dzisiaj mieści się tam muzeum poety.

Denis-Jastrzębs przypomniała, że niezwykle istotną rolę dla zachowania pamięci i twórczości o Kasprowiczu była jego trzecia żona - Maria, zwana przez poetę Marusią. To właśnie za sprawą Marusi Kasprowiczowej w muzeum na zakopiańskiej Harendzie jest kontynuowana tradycja salonu literackiego, gdzie spotykają się miłośnicy twórczości Jana Kasprowicza .

d48pbhp

Na zakończenie spotkania w Dworcu Tatrzańskim w rocznicę urodzin Jana Kasprowicza , goście poczęstowani zostali urodzinowym tortem i szampanem. 150. urodziny Jana Kasprowicza były podsumowaniem roku Kasprowiczowskiego. W tym roku zastało m.in. odnowione mauzoleum poety, odbyła się sesja naukowa poświęcona Kasprowiczowi oraz wydano tomik jego poezji.

* Jan Kasprowicz jeden z najwybitniejszych poetów okresu Młodej Polski, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz, także dziennikarz, m.in. w gazetach lwowskich, urodził się 12 grudnia 1860 roku w Szymborzu koło Inowrocławia.* Doktoryzował się na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie; później był rektorem tej uczelni.

W 1923 r. Kasprowicz sprowadził się na stałe do Zakopanego. W domu na Harendzie powstały utwory zebrane później w tomie "Mój świat". Pobyt Kasprowicza na Harendzie z żoną Marią Bunin, z którą zawarł małżeństwo w 1911 roku, trwał tylko trzy lata. Były to lata szczęśliwe, gdy po pierwszym nieudanym małżeństwie z Teodozją Szymańską i drugim z Jadwigą z Gąsowskich zakończonym dramatycznie, gdy żona odeszła do Stanisława Przybyszewskiego zostawiając go z dwiema córkami, udało się stworzyć poecie prawdziwy dom rodzinny.

Kasprowicz zmarł 1 sierpnia 1926 roku i został pochowany na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Siedem lat później jego ciało zostało przeniesione do mauzoleum na Harendzie.

d48pbhp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48pbhp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj