Trwa ładowanie...
prawa człowieka
21-10-2010 14:46

Tybetańscy uczniowie przeciw zakazowi tybetańskiego

Tybetańscy uczniowie przeciw zakazowi tybetańskiegoŹródło: AFP/TCHRD
d1cogfb
d1cogfb

Tybetańscy uczniowie w zachodnich Chinach zorganizowali manifestację przeciwko niepotwierdzonym planom używania na zajęciach wyłącznie języka chińskiego - poinformowali w środę nauczyciele.

Uczniowie przemaszerowali we wtorek od szkoły do szkoły w mieście Tongren w prowincji Qinghai, skandując hasła przeciwko niepotwierdzonym zamiarom zaprzestania używania języka tybetańskiego na lekcjach.

Na zamieszczonym w internecie niezbyt wyraźnym nagraniu wideo z marszu widać uczniów, z których wielu ma na sobie mundurki szkolne, obok mnichów tybetańskich.

Zdjęcia upowszechnione przez organizację Free Tibet z siedzibą w Londynie pokazują podobne sceny, ale także uczniów i mnichów protestujących przed głównym klasztorem buddyjskim w mieście.

Marsz zakończył się w połowie dnia i już po południu wznowiono zajęcia w Liceum Mniejszości Narodowych nr 1 w Tongren - powiedział pracujący tam nauczyciel.

Jak dodał, w proteście uczestniczyło około 300 uczniów z jego szkoły. Według organizacji Free Tibet oraz Radio Free Asia wzięli w nim udział uczniowie z sześciu szkół, a ich liczba wahała się od 1000 do 1700.

Według nauczycieli policja nie interweniowała, a szkoły nie zamierzają ukarać uczestników marszu.

Nauczyciele twierdzą też, że nie dostali polecenia, by prowadzić lekcje wyłącznie po chińsku.

d1cogfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cogfb