Trwa ładowanie...
tożsamość
23 kwietnia 2010, 13:27

Twórczość literacka Jana Pawła II

Twórczość literacka Jana Pawła IIŹródło: Inne
dgu08q9
dgu08q9

Jan Paweł II jest pierwszy w historii papieżem, który udostępnia swoje książki szerokiej publiczności.

Każda z jego prywatnych książek biła rekordy popularności. Wynika to po części z faktu, że Karol Wojtyła zanim został powołany na Stolicę Piotrową pisał. Twórczość czysto literacką porzucił z chwilą, gdy wyjechał do Watykanu. Ale zamiłowanie do słowa pisanego pozostało w nim na zawsze. Stąd również – bo nie wolno zapominać o autorytecie, za jaki jest powszechnie uważany – zapewne bierze się duża poczytność jego kolejnych książek.

Swoje wczesne teksty przyszły papież podpisywał pseudonimem Andrzej Jawień. Pierwsze próby literackie Karola Wojtyły szybko zyskały uznanie. Krytycy pisali: „wie, czego chce od literatury, ma własny język artystyczny oraz własne sprawy do rozstrzygnięcia”.

Zaczynał od dużych form – w latach 1950-1952 opublikował na łamach „Tygodnika Powszechnego” trzy poematy.

dgu08q9

Z racji swego zamiłowania do teatru pisał także sztuki teatralne. Jedna z pięciu napisanych przezeń sztuk zaginęła. Jej problematyka skupiała się wokół Starego Testamentu. Tematyka starotestamentowa należała do najbliższych – potwierdza to sztuki z roku 1940, inspirowane wydarzeniami roku 1939: Hiob i Jeremiasz.

Pięć czy nawet sześć lat (według różnych informacji) poświęcił Karol Wojtyła na napisanie następnej sztuki Brat naszego Boga (1944-1950). Jej bohaterem jest Brat Albert Chmielowski - późniejszy święty, kanonizowany przez samego Jana Pawła II. Dziesięć lat później, w 1960 roku Karol Wojtyła napisał swoją najbardziej znaną i często wystawianą sztukę, Przed sklepem jubilera. Wykorzystał w niej liczne doświadczenia własne: kapłańskie, pedagogiczne, psychologiczne. Przed sklepem jubilera to utwór poświęcony problemom miłości małżeńskiej.

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj