Twórcy <#link|seria|11461|Tytusa, Romeka i A'Tomka#>, Kajka i Kokosza oraz Antresolki profesorka Nerwosolka otrzymają medale Gloria Artis - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jan Kasprzyk. Medale te przyznaje minister kultury za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.
Wyróżnienia zostały przyznane trzem twórcom popularnych komiksów dla dzieci i młodzieży: Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu , Januszowi Chriście i Tadeuszowi Baranowskiemu. Najwyższe odznaczenie w dziedzinie twórczości artystycznej po raz pierwszy zostało przyznane autorom komiksów. Uhonorowani zostaną nim twórcy, na których komiksach wychowało się już kilka pokoleń i którzy Tytusa, Romka i A'Tomka, Kajko i Kokosza, profesorka Nerwosolka oraz jego asystentkę Entomologię uczynili bohaterami niejednego dzieciństwa.
Henryk Jerzy Chmielewski znany pod pseudonimem Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 w Warszawie. Pracował jako grafik, rysownik i publicysta. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, po wojnie służył w wojsku jako artylerzysta. Karierę graficzną rozpoczął w wojsku, od opieki nad gazetką. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik od 1947 roku najpierw w „Świecie Przygód”, potem w „Świecie Młodych”. Najbardziej znana jest jego popularna seria komiksów <#link|seria|11461|Tytus, Romek i A'Tomek#>, ukazująca się od 1957 roku. Seria rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy.
Janusz Christa (ur. 19 lipca 1934 r. w Wilnie) jest autorem komiksów, rysownikiem i scenarzystą. Mieszka w Sopocie. Największą popularność zdobył jego komiks Kajko i Kokosz, który po raz pierwszy ukazał się w 1972 r. w „Świecie Młodych”, jako jednostronicowa historia odcinkowa, a następnie został wydany jako osobna książka, rozpoczynająca całą serię. Bohaterami komiksu są tytułowi Kajko i Kokosz, dwaj woje słowiańscy, mieszkający w grodzie kasztelana Mirmiła. Głównymi wrogami tego grodu są zbójcerze pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala. Do innych ważnych bohaterów komiksu należą żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica Jaga i jej mąż - zbój Łamignat.
Tadeusz Baranowski urodził się 6 stycznia 1945 w Zamościu. Najbardziej zasłynął jako twórca takich komiksów jak Skąd się bierze woda sodowa i nie tylko, Antresolka profesorka Nerwosolka i Na co dybie w wielorybie czubek nosa eskimosa. Projektował postacie i dekoracje do pełnometrażowego filmu animowanego „Filemon i przyjaciele” zrealizowanego w 1991 r.