* Kod Leonarda da Vinci sprzedał się w 28 milionach egzemplarzy. Popularność powieści znalazła swe odbicie w decyzjach, gdzie pojechać na wakacje.* Coraz popularniejsze staja się bowiem wędrówki szlakiem Langdona i Neveu.
Paryż odwiedzany był – zwłaszcza przez Amerykanów – ze względu na autobiograficzną powieść Ernesta Hemingwaya Ruchome święto . Z myślą o tej grupie turystów powstała książka Spacery po Paryżu Hemingwaya autorstwa Noel Riley Fitch.
Także Londyn kusi turystów. Do tego wykorzystuje jednak Harry’ego Pottera. Magia powieści i kolejne ekranizacje powieściowej serii okazały się najlepszą reklamą miasta. Wielu obcokrajowców przyznaje się, że do zwiedzania miasta skłonił ich młody czarodziej. Ale to nie jedyne literackie atrakcje, jakie Londyn ma do zaoferowania. Przy 221b Baker Street, gdzie mieszkał najsłynniejsze detektyw, znajduje się Muzeum Sherlocka Holmesa. Ponieważ nikt nie opisywał Londynu tak, jak to czynił Charles Dickens , trzeba udać się w wędrówkę śladami bohaterów Dickensa, którzy często stali się patronami ulic i miejsc: Pickwick Street, Little Dorrit Court, Copperfield Road, Nickleby Close, Oliver Twist Estate.
Wszystkie przewodniki po szwajcarskim Davos przypominają, że to właśnie w tym uzdrowisku rozgrywa się akcja Czarodziejskiej góry; niektóre dodają, że tu powstała Wyspa skarbów .