Trwa ładowanie...

Trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy Szymborskiej

W Krakowie trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy Szymborskiej, który rozpocznie się w czwartek w południe na Cmentarzu Rakowickim. Zgodnie z wolą poetki ceremonia będzie miała świecki charakter.

Trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy SzymborskiejŹródło: PAP
d36rn98
d36rn98

W Krakowie trwają przygotowania do pogrzebu Wisławy Szymborskiej , który rozpocznie się w czwartek w południe na Cmentarzu Rakowickim. Zgodnie z wolą poetki ceremonia będzie miała świecki charakter.* W uroczystościach zapowiedzieli udział m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałek Sejmu Ewa Kopacz. *Przybędą też wybitni przedstawiciele świata kultury i przyjaciele noblistki.

Jak poinformowała PAP we wtorek Aleksandra Nalepa z Krakowskiego Biura Festiwalowego, informacje o pogrzebie Szymborskiej zostały rozesłane do osobistości, znających poetkę i ceniących jej twórczość na całym świecie, m.in. Umberto Eco, Woody Allena, oraz poetów, laureatów literackiego Nobla Seamusa Heaney'a i Tomasa Transtroemera.
Uroczystości pogrzebowe Wisławy Szymborskiej, która zmarła 1 lutego, rozpoczną się w czwartek o godz. 12:00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (od strony ul. Rakowickiej, w okolicach bramy głównej).Będą one miały charakter otwarty i świecki. Poetka zgodnie ze swoją wolą zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu, w którym spoczywają jej rodzice i siostra.

Urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona z Domu Pożegnań do grobowca rodzinnego. W trakcie uroczystości przewidziano kilka przemówień, w tym prezydenta Komorowskiego. W momencie składania urny do grobu ma zabrzmieć utwór w wykonaniu Elli Fitzgerald, którą zmarła poetka szczególnie lubiła.

Organizatorzy uroczystości apelują, aby osoby, które pragną oddać hołd poetce kupując kwiaty bądź wieńce, rozważyły wpłatę pieniędzy na jedno z hospicjów działających na terenie Krakowa.

Po pogrzebie przewidziano krótkie spotkanie w Sukiennicach, a wieczorem w Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK) na Zabłociu wieczór literacki dedykowany pamięci Wisławy Szymborskiej.Będzie on nosił tytuł "Wisławę Szymborską wspominają przyjaciele". O zmarłej poetce mówić będą m.in.: Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki i Michał Rusinek.

Wieczór poprowadzi redaktor naczelny wydawnictwa Znak Jerzy Illg. Jego częścią będzie koncert trębacza Tomasza Stańki i pianisty Marcina Wasilewskiego. W salach MOCAK-u zaplanowano także prezentacje multimedialne - będą wyświetlane zdjęcia Wisławy Szymborskiej oraz filmy o niej.

d36rn98
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36rn98