Trwa ładowanie...
d16d0ym

Transatlantyk dla Albrechta Lemppa

d16d0ym
d16d0ym

Albrecht Lempp, tłumacz utworów m. in. Stanisława Lema , Jerzego Pilcha i Janusza Głowackiego został laureatem tegorocznej nagrody Transatlantyk - przyznanej po raz trzeci najlepszemu popularyzatorowi literatury polskiej za granicą - ogłoszono w piątek w Krakowie.

Lempp jest z wykształcenia językoznawcą i znanym promotorem polskiej literatury w Niemczech. Dzięki niemu pod koniec lat dziewięćdziesiątych zaistniało w Niemczech nowe pokolenie polskich pisarzy, do których należy m. in. Andrzej Stasiuk i Olga Tokarczuk .

Od 2003 Lempp jest dyrektorem zarządzającym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie. Jest również członkiem Rady Fundacji Haus Europa i Stowarzyszenia Willi Decjusza.

Nagrodzony otrzymał 10 tys. euro oraz statuetkę autorstwa Łukasza Kieferlinga, którą odebrał z rąk Magdaleny Ślusarskiej - dyrektor Instytutu Książki.

Transatlantyk jest nagrodą Instytutu Książki dla ambasadorów literatury polskiej za granicą. Jej celem jest promocja polskiej literatury na rynku światowym oraz integracja środowisk tłumaczy literatury polskiej i jej propagatorów (krytyków literackich, historyków literatury, animatorów kultury). W poprzednim roku nagrodę otrzymał Anders Bodegard, a w 2005 r. Henryk Bereska.

d16d0ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16d0ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj