Trwa ładowanie...

Tomas Venclova doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Tomas Venclova doktorem honoris causa Uniwersytetu GdańskiegoŹródło: Inne
d2edxo5
d2edxo5

Senat Uniwersytetu Gdańskiego zdecydował o nadaniu tytułu doktora honoris causa litewskiemu poecie, eseiście i tłumaczowi Tomasowi Venclovie .

O postanowieniu senatu poinformowała rzeczniczka uczelni, Beata Czechowska-Derkacz. Jak wyjaśniła, wniosek o nadanie tytułu złożył Wydział Filologiczny, a promotorem przewodu doktorskiego i laudatorem został pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego prof. Stefan Chwin .

W przyjętej w czwartek uchwale senatorzy uczelni napisali, że litewski poeta otrzyma tytuł doktora honoris causa za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kulturą Europy Środkowowschodniej, znakomitą twórczość literacką i mądrą pracę nad zbliżaniem narodów.

d2edxo5

Uroczystość wręczenia tytułu Tomasowi Venclovie ma się odbyć 20 marca 2010 r., w dniu święta Uniwersytetu Gdańskiego. W 2010 roku święto to zbiegnie się z obchodami jubileuszu 40-lecia uczelni.

72-letni dziś Tomas Venclova urodził się w Kłajpedzie. Studiował (na Uniwersytecie Wileńskim oraz na uniwersytecie w Tartu) m.in. literaturę rosyjską. W latach 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. W 1977 roku wyemigrował do USA, za co władze ZSRR pozbawiły go obywatelstwa. W Stanach Zjednoczonych pracował jako wykładowca, m.in. w Yale University.

Venclova jest silnie związany z polską kulturą i literaturą. Od 1983 r. jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Tłumaczył też na litewski polską poezję, w tym Cypriana Norwida , Czesława Miłosza , Zbigniewa Herberta i Wisławę Szymborską . Opracował też monografię Aleksandra Wata. Tytuły doktora honoris causa przyznały mu już Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (1991 r.), Uniwersytet Jagielloński (2000 r.) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika (2005 r.).

d2edxo5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2edxo5