Trwa ładowanie...

Tomas Venclova doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Tomas Venclova doktorem honoris causa Uniwersytetu GdańskiegoŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Senat Uniwersytetu Gdańskiego zdecydował o nadaniu tytułu doktora honoris causa litewskiemu poecie, eseiście i tłumaczowi Tomasowi Venclovie .

O postanowieniu senatu poinformowała rzeczniczka uczelni, Beata Czechowska-Derkacz. Jak wyjaśniła, wniosek o nadanie tytułu złożył Wydział Filologiczny, a promotorem przewodu doktorskiego i laudatorem został pisarz, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego prof. Stefan Chwin .

W przyjętej w czwartek uchwale senatorzy uczelni napisali, że litewski poeta otrzyma tytuł doktora honoris causa za wybitne osiągnięcia w badaniach nad kulturą Europy Środkowowschodniej, znakomitą twórczość literacką i mądrą pracę nad zbliżaniem narodów.

Uroczystość wręczenia tytułu Tomasowi Venclovie ma się odbyć 20 marca 2010 r., w dniu święta Uniwersytetu Gdańskiego. W 2010 roku święto to zbiegnie się z obchodami jubileuszu 40-lecia uczelni.

d29coz4

72-letni dziś Tomas Venclova urodził się w Kłajpedzie. Studiował (na Uniwersytecie Wileńskim oraz na uniwersytecie w Tartu) m.in. literaturę rosyjską. W latach 70. działał w litewskim ruchu obrony praw człowieka. W 1977 roku wyemigrował do USA, za co władze ZSRR pozbawiły go obywatelstwa. W Stanach Zjednoczonych pracował jako wykładowca, m.in. w Yale University.

Venclova jest silnie związany z polską kulturą i literaturą. Od 1983 r. jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Tłumaczył też na litewski polską poezję, w tym Cypriana Norwida , Czesława Miłosza , Zbigniewa Herberta i Wisławę Szymborską . Opracował też monografię Aleksandra Wata. Tytuły doktora honoris causa przyznały mu już Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (1991 r.), Uniwersytet Jagielloński (2000 r.) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika (2005 r.).

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj