Trwa ładowanie...

„The Observer”: wydawca powieści o żonie Mahometa celem zamachu

„The Observer”: wydawca powieści o żonie Mahometa celem zamachuŹródło: Inne
db8b8kl
db8b8kl

Brytyjski wydawca Martin Rynja był celem zamachu z powodu planowanego wydania w jego oficynie powieści o związku proroka Mahometa z jego małoletnią żoną Aiszą - podaje w niedzielę tygodnik „The Observer”.

Policja poinformowała w sobotę o aresztowaniu w związku z zamachem, w którym użyto ładunków zapalających, trzech podejrzanych w wieku 22, 30 i 40 lat. Postawiono im zarzuty zlecenia, przygotowania ataku i podżegania do zamachów terrorystycznych. Policja przeszukuje cztery mieszkania w północnym i północno-wschodnim Londynie.

Rynja, właściciel wydawnictwa Gibson Square, został ostrzeżony przez policję o przygotowywanym zamachu. Wydawnictwo mieści się w wydzielonej części jego domu mieszkalnego przy Lonsdale Square w dzielnicy Islington.

W chwili wrzucenia przez drzwi ładunku zapalającego w sobotę nad ranem Rynja przebywał pod innym adresem. Niewielki pożar został szybko ugaszony.

Autorką książki The Jewel of Medina jest amerykańska dziennikarka Sherry Jones. Nad opublikowaniem książki zastanawiał się uprzednio renomowana, amerykańska oficyna Random House, ale wycofała się z planów, gdy recenzentka nazwała ją celowo błędną interpretacją historii i "przedstawianiem jej w konwencji miękkiej pornografii".

db8b8kl

Gibson Square opublikowało w przeszłości nieprzychylną dla muzułmańskich imigrantów książkę Melanie Phillips Londonistan oraz książkę byłego funkcjonariusza KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, w której oskarżył on Władimira Putina o to, że stał za serią zamachów na budynki mieszkalne w Rosji w 1999 r.

W przeszłości muzułmanie protestowali przeciwko książce Szatańskie wersety Salmana Rushdiego oraz karykaturom uznanym za obraźliwe wobec Mahometa, opublikowanym w duńskiej prasie i przedrukowanym przez inne gazety.

db8b8kl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db8b8kl