Trwa ładowanie...
dzqw050

Aleksander Litwinienko

Aleksander Litwinienko w chwili śmierci we wówczas niewyjaśnionych okolicznościach miał 44 lata. Został zamordowany. Spoczywa na jednym z londyńskich cmentarzy.

Aleksander Litwinienko – życiorys

Aleksandr Walterowicz Litwinienko był obywatelem Rosji. Miał troje dzieci i dwie żony: Nataliyę, a następnie aż do śmierci Marinę. Pracę w kontrwywiadzie KGB Litwinienko rozpoczął w 1988 roku, a kilka lat później w centrali FSB. W tajnej komórce wojskowej rozpracowywał organizacje przestępcze. Został nawet odznaczony za wyjątkową skuteczność w pracy. Gdy ujawnił konieczność bezprawnego działania na bezpośredni rozkaz, został aresztowany, następnie znowu oskarżony. Aleksander Litwinienko musiał uciekać z kraju i w 2001 roku dostał azyl w Wielkiej Brytanii. Był ogromnym i głośnym przeciwnikiem polityki Władimira Putina. Kwestia czeczeńska była tutaj sprawą priorytetową.

Otrucie Aleksandra Litwinienko

Aleksander Litwinienko dostał gwałtownych objawów ostrego zatrucia pokarmowego w dniu, w którym wypił z rosyjskim przyjacielem herbatę w jego mieszkaniu, a następnie z kolejnym znajomym z Włoch spędził czas w jednej z londyńskich restauracji. Wszystko to działo się w czasie prowadzonego przez byłego podpułkownika KGB/FSB śledztwa dotyczącego śmierci Anny Politkowskiej.

Aleksander Litwinienko zmarł nocą na skutek otrucia podanym w herbacie radioaktywnym izotopem polonu 210, niezwykle toksycznym, który spowodował objawy podobne do zatrucia talem. Był świadomy, że niebawem odejdzie. Sprawę szeroko badano, opublikowany został chociażby raport Kremla zatwierdzający takie rozwiązanie. Brytyjski naukowiec Matthew Puncher, odpowiedzialny za zidentyfikowanie śmiertelnej trucizny zmarł w 2016 roku wielokrotnie raniony dwoma nożami we własnym domu. Jednoznacznie nie wykluczono udziału w zdarzeniu osób trzecich.

Aleksander Litwinienko – książki

Aleksander Litwinienko zmarł tuż przed polskim wydaniem jego książki odsłaniającej kulisy pracy służb specjalnych w Rosji. Po ucieczce z kraju chciał przedstawić prawdziwy obraz ojczyzny, skorumpowanej i mocno zniewolonej przez osoby tak naprawdę mające służyć obywatelom. Podczas dokumentowania prawdy nieustannie mu grożono śmiercią, np. poprzez wepchnięcie go pod pociąg. Pisał z nim m.in. Jurij Felsztinski. Jedna z książek Aleksandra Litwinienko wydana już na emigracji odsłaniała kulisy tego, co naprawdę stało się z rozkazu Władimira Putina. Aleksander Litwinienko wyliczył dość szczegółowo zabójców z nazwiska i konkretne grupy mafijne, które były odpowiedzialne za przeprowadzenie serii zamachów bombowych w 1999 roku. Ofiar było przeszło 300, a oskarżenia według planu strona rosyjska przekierowała na Czeczeńców, przez co według oczekiwań miał miejsce wybuch kolejnej wojny czeczeńskiej. A to był jedynie punkt wyjścia do wyniesienia na tron nowego króla, czyli prezydenta Rosji.

Aleksander Litwinienko
Data urodzenia

04.12.1962

Miejsce urodzenia

Woroneż, Rosja

Data śmierci

23.11.2006

Miejsce śmierci

Londyn, Wielka Brytania

Bibliografia
dzqw050

Podziel się opinią

1
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzqw050
dzqw050
dzqw050