Trwa ładowanie...

Teatralna adaptacja "Dzienników" Gombrowicza

Teatralna adaptacja "Dzienników" GombrowiczaŹródło: PAP/Repr.Jakub Grelowski
d37zjpo
d37zjpo

Teatr IMKA zamyka rok premierą. Mikołaj Grabowski wystawia " Dzienniki " Witolda Gombrowicza . W obsadzie są m.in. Jan Peszek i Piotr Adamczyk. "Każdy aktor na scenie jest Gombrowiczem , ponieważ wypowiadamy jego myśli" - mówi Adamczyk. Premiera - we wtorek 21 grudnia.

"Poniedziałek Ja. Wtorek Ja. Środa Ja" - zapisywał w swoim dzienniku Gombrowicz . Reżyser Mikołaj Grabowski do swej teatralnej realizacji wybrał tylko niektóre fragmenty tego tekstu.

"Każdy aktor w naszym przedstawieniu odpowiada za siebie tak samo, jak Gombrowicz , który mówił we własnym imieniu, a nie w imieniu świata - zauważył autor adaptacji i reżyser Mikołaj Grabowski. - Wszyscy mówią, że Gombrowicz to egoista. To nieprawda. Każdy artysta musi być egotykiem, bo inaczej niewiele stworzy" - dodał reżyser.

d37zjpo

W przedstawieniu udział biorą Piotr Adamczyk, Jan Peszek, Magdalena Cielecka, Iwona Bielska, Tomasz Karolak oraz Andrzej Konopka. Spektakl pomyślany jest jako parada aktorskich kreacji.

"Dzienniki" zazwyczaj wystawiane są w formie monodramu. U Grabowskiego jest inaczej.
"Każdy aktor na scenie jest Gombrowiczem , ponieważ wypowiadamy jego myśli - đpowiedział PAP Piotr Adamczyk. - To nie jest materiał teatralny, to Mikołaj Grabowski sprawił, że możemy pokazać ten tekst na scenie" - dodał Adamczyk. "To jest Gombrowicz dotkliwy, złośliwy i niezwykle aktualny. Wybrane teksty mówią dużo o Polsce i Polakach. Myślę, że wszyscy ci, którym nasza narodowość nie jest obojętna, chętnie usłyszą to, co Gombrowicz nam wytyka" - dodał Adamczyk.

"Do Gombrowicza się dojrzewa. Okazało się, że za każdym razem odkrywa się nowe warstwy. Czas, w którym przebywamy, nabiera innego znaczenia. To jest istotna literatura" - powiedział Jan Peszek. "Mikołaj Grabowski przypisał każdemu aktorowi jakiś wątek. Przedstawiam ciało. Zmysłowość, a nie intelektualizm. Jestem najstarszy w tym gronie, więc mogę żonglować tymi problemami, które są mi szalenie bliskie" - dodaje Peszek.

" Dziennik " Witolda Gombrowicza ukazywał się najpierw, od 1953 r., na kartach "Kultury", a potem w formie książkowej nakładem Instytutu Literackiego w Paryżu. Opublikowane zostały trzy tomy: " Dziennik " 1953-1956, " Dziennik " 1957-1961, " Dziennik " 1961-1966.

" Dziennik " uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł Gombrowicza . Zdaniem badacza literatury i krytyka Jana Błońskiego , jest dziennik "zarazem kluczem i koroną wszystkiego, co Gombrowicz napisał". W "Dzienniku" notował Gombrowicz swoje spostrzeżenia i przemyślenia, żale i frustracje, opinie i kompleksy. "Dziennik", rozprawia się z mitami polskości i pompatycznym patriotyzmem.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d37zjpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37zjpo