Trwa ładowanie...
d36l8xx

Mikołaj Grabowski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Mikołaj Grabowski to aktor, reżyser i profesor sztuk teatralnych (wykłada na PWST, był też dziekanem tej uczelni). Stał na czele kilku teatrów jako dyrektor. Szerszej publiczności znany jest najbardziej z "Pręgów", "Kariery Nikosia Dyzmy" i "Karola - człowieka, który został papieżem". W jego rodzinie są aktorzy Iwona Bielska i Andrzej Grabowski.

Mikołaj Grabowski - życiorys i rodzina

Mikołaj Grabowski urodził się 5 grudnia 1946 r. w Chrzanowie. Studiował aktorstwo i reżyserię w PWST w Krakowie. Pracował jako aktor, reżyser i dyrektor wielu teatrów. Ma także na koncie 12 ról filmowych. Kandydował na senatora z listy demokraci.pl, ale bezskutecznie.

Oprócz działalności teatralnej i filmowej, Mikołaj Grabowski zajmuje się także muzyką. Razem z bratem, Andrzejem są wykonawcami zespołu MW2, założonego w 1962 r. przez Adama Kaczyńskiego. Z rozpoznawalnych postaci można wymienić również Jana Peszka. Grupa łączy muzykę z teatrem, robiąc happeningi. MW2 otrzymał wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach muzycznych.

Za wyróżniającą się działalność na polu kultury otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe, a w tym: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rodzina reżysera jest blisko związana z filmem i teatrem. Żoną Mikołaja Grabowskiego jest aktorka Iwona Bielska, znana z m.in. z seriali "Adam i Ewa" i "Przepis na życie". Razem mieszkają w Rudnie. Para ma syna, Michała Grabowskiego, operatora filmowego. W rodzinie rozpoznawalny jest też brat Mikołaja - aktor Andrzej Grabowski, którego córki Zuzanna i Katarzyna pojawiają się w serialach. Mężem Zuzanny jest aktor Piotr Domagała.

Mikołaj Grabowski - teatr

Mikołaj Grabowski był lub jest związany z teatrami:

  • Juliusza Słowackiego w Krakowie - jako aktor, reżyser, a później dyrektor naczelny i artystyczny;
  • Ludowym w krakowskiej Nowej Hucie - jako reżyser;
  • Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - jako dyrektor naczelny i artystyczny;
  • STU w Krakowie;
  • Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze - jako reżyser;
  • Stefana Jaracza w Łodzi - jako reżyser;
  • Nowym w Łodzi - jako dyrektor naczelny i artystyczny;
  • Polskim w Poznaniu - jako dyrektor naczelny i artystyczny;
  • Pantheater Kampnagel w Hamburgu - jako reżyser.

Mikołaj Grabowski - film

Mikołaj Grabowski w filmie pojawia się głównie jako aktor. Wystąpił w produkcjach takich jak:

Wyreżyserował również kilka spektakli telewizyjnych m.in. "Trans-Atlantyk" Witolda Gombrowicza.

Mikołaj Grabowski - książki

W 2014 r. Mikołaj i Andrzej Grabowscy napisali książkę "Jak brat z bratem", wydaną przez wydawnictwo Zwierciadło. Bracia piszą o dorastaniu w małej miejscowości Alwernia, położonej koło Chrzanowa. Ich relacja jest punktem wyjścia do opowieści o zawodowych i rodzinnych perypetiach.

Mikołaj Grabowski
Data urodzenia

05.12.1946

Miejsce urodzenia

Chrzanów

Bibliografia
d36l8xx

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36l8xx
d36l8xx
d36l8xx