Trwa ładowanie...

Targi książki kryzysowe, ale ciekawe

Targi książki kryzysowe, ale ciekawe

Share
Targi książki kryzysowe, ale ciekaweŹródło: Jupiterimages
dyqf59b

Mimo że 55. Międzynarodowe Targi Książki, które w czwartek rozpoczęły się w warszawskim PKiN, przeżywają kryzys, na odwiedzających czeka wiele atrakcji. Na uwagę zasługuje szczególnie bogaty program chopinowski oraz cykl Ars Fantastica. Targi potrwają do niedzieli.

Trudno dokładnie podać liczbę wydawców, którzy w tym roku biorą udział w MTK. Media przytaczają bardzo różne liczby - od 220 („Dziennik”), przez 400 („Rzeczpospolita”, Polskie Radio) po liczbę 600, którą można znaleźć na stronie internetowej TVP, patrona medialnego MTK.

Wedle organizatora - Ars Polony - na targach prezentuje się 494 wystawców. Jednak przeglądając spis biorących udział w MTK firm można jednak zauważyć, że na podaną przez Ars Polonę liczbę, składają się także wydawnictwa, które na MTK prezentują zaledwie jedną książkę, na przykład na wystawie o Chopinie. W ten sposób na liście wystawców MTK znalazły się wydawnictwa, które się od tej imprezy odcięły, angażując się w konkurencyjne Warszawskie Targi Książki jak Państwowy Instytut Wydawniczy czy Wydawnictwo Literackie, albo też z udziału w warszawskich targach w tym roku całkiem zrezygnowały - jak Znak.

Szacunki PAP wskazują, że w 55. MTK bierze udział nieco ponad 300 wydawców, czyli o 200 mniej niż rok temu. Dopisały wydawnictwa zagraniczne, które od lat były stałymi gośćmi MTK. Zabrakło natomiast wielu głównych polskich wydawców, którzy zdecydowali się na udział w konkurencyjnych Warszawskich Targów Książki (odbyły się one w PKiN tydzień temu). Kryzys MTK widać także w zmniejszeniu się powierzchni targowej - w tym roku wydawcy prezentują się tylko na jednym poziomie PKiN, a nie, jak było w poprzednich latach - na dwu piętrach.

dyqf59b

Mimo kryzysu na odwiedzających targi czeka wiele atrakcji. 55. MTK zbiegają się z obchodami Roku Chopinowskiego, i towarzyszący targom program chopinowski jest bardzo rozbudowany i ciekawy.

W Saloniku Chopinowskim, gdzie odbywać się będą spotkania z autorami książek o Chopinie, stanął niezwykły fortepian Yamahy (specjalnie sprowadzony do Polski z tej okazji), który zapamiętuje uderzenia w klawisze i potrafi odtwarzać wykonania największych mistrzów, którzy na nim grali. Fortepian cały czas gra, widać jak klawisze poruszają się bez dotyku pianisty.

W sobotę goście targów będą mogli wybierać spośród spotkań z 20 autorami chopinowskich publikacji.

W targach biorą udział takie wydawnictwa jak: Czarne, Prószyński i S-ka, Czytelnik, Arkady, a5, Zeszyty Literackie, Cyklady, Pogranicze.

Wśród zaproszonych gości będzie można spotkać Julię Hartwig , Józefa Hena , Katarzynę Herbertową, Ryszarda Krynickiego , Adama Zagajewskiego , Jacka Hugo-Badera , Mariusza Szczygła , Krzysztofa Vargę , Bohdana Butenko , Józefa Wilkonia , Aleksandrę Ziółkowską-Boehm . Gościem specjalnym imprezy będzie Irina Prochorowa z Moskwy, inicjatorka wydawania serii polskiej prozy, w której dotychczas ukazało się 55 tomów.

W ramach MTK kolejny już raz odbędzie się Ars Fantastica - panel dyskusji, spotkań i promocji autorów związanych z tym gatunkiem literackim. Spotkamy tu takich autorów, jak m.in. Andrzej Sapkowski , Anna Brzezińska , Rafał A. Ziemkiewicz i Jarosław Grzędowicz.

  1. Międzynarodowe Targi Książki otwarte będą dla zwiedzających w piątek i sobotę w godzinach 10-19, a w niedzielę - od 10 do 17.
dyqf59b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyqf59b