Trwa ładowanie...
recenzja
13-05-2015 14:34

Talent i praca

Share
Talent i pracaŹródło: Inne
d3fwras

Nie tylko wśród chłopców, którzy na całym świecie z zapałem grają w piłkę nożną, są podzielone zdania co do tego, czy na miano najlepszego piłkarza globu bardziej zasługuje Leo Messi czy Cristiano Ronaldo. Co mogłoby przeważyć – liczba zdobytych Złotych Piłek, tytułów króla strzelców Ligi Mistrzów, bramek w reprezentacji czy może kwota w klauzuli wykupu z klubu? Ten dylemat z pewnością trudno byłoby więc jednoznacznie rozstrzygnąć, ale skoro poświęcona znakomitemu Argentyńczykowi książka Yvette Żółtowskiej-Darskiej okazała się prawdziwym bestsellerem, to nie powinno nas dziwić, że teraz do rąk młodych czytelników trafia „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce”.

Autorka uznała, że nie ma sensu rezygnować ze sprawdzonych rozwiązań, dlatego - mimo odmiennego bohatera - forma nowej książki jest podobna do znanej nam z „Messiego. Małego chłopca, który stał się wielkim piłkarzem”. Obok podzielonej na krótkie kilkustronicowe rozdziały głównej opowieści znajdziemy w „Ronaldo...” kolorowe strony, które wprost są naszpikowane zdjęciami przedstawiającymi zarówno Cristiano Ronaldo oraz ludzi, którzy odegrali istotną rolę w jego karierze lub życiu osobistym, jak i budowle czy potrawy charakterystyczne dla miejsc, w których grał. Książka Yvette Żółtowskiej-Darskiej może więc być dla młodych czytelników nie tylko prawdziwą kopalnią wiedzy o ich sportowym idolu, ale również nieco przybliży im Maderę, Lizbonę Manchester czy Madryt.

Niewątpliwie najważniejsze jest jednak to, że od lektury „Ronaldo...” naprawdę trudno się oderwać, gdyż książka jest napisana niezwykle lekko i z poczuciem humoru. Z punktu widzenia rodzica za zaletę trzeba też uznać to, że może ona mieć także pozytywny efekt wychowawczy. Nie chodzi przy tym bynajmniej o to, że słynny Portugalczyk został przedstawiony jako chodzący ideał, bo przecież jego sukcesy na boisku nie oznaczają jeszcze, że należy we wszystkim go naśladować. Natomiast cenne może być uświadomienie chłopcom marzącym o karierze piłkarskiej, że nawet taki zawodnik – niewątpliwie obdarzony przez naturę niezwykłymi zdolnościami - nie osiągnąłby aż tyle, gdyby nie jego wytrwałość i mnóstwo potu wylanego na treningach. Dla młodych czytelników z pewnością szczególnie zajmujące będą fragmenty przybliżające początki kariery CR7, gdyż mogą tam znaleźć wskazówki dla siebie, co powinni zrobić, aby spróbować podążyć drogą ku szczytom piłkarskich umiejętności. Z kolei przyjrzenie się jego osiągnięciom klubowym i
reprezentacyjnym tylko utwierdzi ich, że zasługują one na prawdziwy podziw. Dobrym pomysłem autorki było również nieunikanie trudnych tematów (alkoholizm ojca i narkomania brata piłkarza czy posiadanie przez Cristiano Ronaldo nieślubnego syna), lecz przedstawienie ich w sposób uwzględniający dziecięce postrzeganie świata i stopień dojrzałości potencjalnych czytelników.

Naprawdę nie ma przesady w widniejącym na okładce napisie „Nie tylko dla fanów”, bo „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” zarówno wywoła zachwyt chłopców, którzy marzą o staniu się drugim CR7, jak i z powodzeniem przyciągnie uwagę młodych czytelników (a nawet ich rodziców), którzy chociaż trochę interesują się futbolem.

d3fwras
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fwras
d3fwras