10 czerwca – polska premiera Cyklu Barokowego Neala Stephensona. Na razie do naszych rąk trafi pierwsza z trzech części pierwszego tomu cyklu, Żywe srebro. Kolejne ukażą się w sierpniu i październiku.
Powieść odkrywa niezwykłe fakty z życia Isaaca Newtona i Gottfrieda Leibniza. Neal Stephenson historią fascynował się od zawsze. Dowiódł tego w swych wcześniejszych publikacjach: w Cryptonomiconie odkrywał sposoby kodowania wiadomości przesyłanych podczas II Wojny Światowej, w Diamentowym wieku zajął się epoką wiktoriańską. Ostatnie siedem lat pisarz pracował nad trylogią rozgrywającą się w czasach rewolucji naukowej XVII wieku.
„Dowiedziałem się, że Newton prawie całe swoje życie poświęcił, oprócz naukom przyrodniczym, również poszukiwaniu alchemicznego świętego Graala - sekretu wiecznego życia.* Ktoś zwrócił mi uwagę, że pod koniec życia Newton przez prawie trzydzieści lat pracował w mennicy, co bardzo mnie zainteresowało. Mniej więcej w tym samym czasie wpadła mi w ręce książka George'a Dysona Darwin wśród maszyn, w której autor opisuje początki pracy Leibniza nad zbudowaniem komputera. Wygląda na to, że właśnie Leibniz stworzył podwaliny logiki symbolicznej i skonstruował maszynę liczącą. *Pracowałem nad książką o pieniądzach i maszynach i wydało mi się niezwykłym zbiegiem okoliczności, że trzysta lat wcześniej ci dwaj geniusze zajmowali się tymi samymi sprawami” – mówi autor.
W powieści autor przedstawia losy trzech niezwykłych bohaterów ukazanych na tle epoki genialnych, zapierających dech w piersi odkryć. Odkrywa przed czytelnikiem kolonie amerykańskie, Londyn i otoczenie dworu Ludwika XIV. Część pierwsza Żywego srebra przedstawia młode lata Daniela, naukowca i szkolnego kolegi Isaaca Newtona. Żyją oni w epoce szarpanej sprzecznościami. Z tych dualizmów Neal Stephenson uczynił przewodni motyw motyw: rozum i wiara, wolność wyboru i przeznaczenie, metafizyka i matematyka.
Żywe srebro po raz pierwszy wydano w Stanach Zjednoczonych w 2003 roku. Książka cieszyła się dużym zainteresowaniem (sprzedała się w 500 tysiącach egzemplarzy), teraz pojawia się w kolejnych krajach Europy: w Czechach, Niemczech, Rosji, Wielkiej Brytanii i we Francji.
Akcja Cyklu Barokowego rozgrywa się w ciągu 60 lat (1655-1714) na całym globie. Przez karty książki przewijają się wszystkie literackie kreacje osobistości siedemnasto- i osiemnastowiecznej Europy i Ameryki: Isaac Newton i Gottfierd Leibniz, John Locke, Robert Hooke, Robert Boyle, Christiaan Huygens, Czarnobrody, królowie i książęta, a także żołnierze i złodzieje, wynalazcy i pisarze, astrolodzy i alchemicy. Spragnieni mocnych wrażeń czytelnicy ucieszą się z pojedynków i pościgów; w powieści znalazło się również miejsce dla opisów systemów filozoficznych, rekonstrukcji powstania rachunku różniczkowego i teorii Newtona.
Neal Stephenson urodził się w 1959 roku w Fort Meade w stanie Maryland. Studiował na Uniwersytecie Bostońskim – najpierw fizykę, a następnie geografię. Po ukończeniu studiów pracował naukowo, ale chwytał się również takich zajęć jak naprawa samochodów czy uprawa ziemi. Zadebiutował w 1984 roku powieścią The Big U. W 1988 roku wydał Zodiac: The Eco-thriller, sławę i uznanie przyniosły mu dopiero jego następne książki: Cryptonomicon, a Snow Crash (Zamieć, Zysk i S-ka) została uznana przez krytykę za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. Diamond Age (Diamentowy wiek) z 1995 roku otrzymała prestiżową nagrodą dla twórców literatury fantastycznej - Hugo. Obie te powieści wśród anarchistów uznawane są za kultowe, ponieważ ich akcja rozgrywa się w świecie pozbawionym instytucji państwowych.
Powieść jest objęta Patronatem Wirtualnej Polskiej.