Trwa ładowanie...

Tadeusz Różewicz i Ignacy Karpowicz laureatami tegorocznych Paszportów "Polityki"

Share
Tadeusz Różewicz i Ignacy Karpowicz laureatami tegorocznych Paszportów "Polityki"
Źródło: Materiały organizatora
d2roqu7

Monika Strzępka i Paweł Demirski , Ignacy Karpowicz , Paweł Sala, Wojciech Bąkowski, Wioletta Chodowicz i Macio Moretti to laureaci Paszportów "Polityki". Nagrodą specjalną uhonorowano Tadeusza Różewicza . Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Warszawie.

W uroczystości zorganizowanej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej udział wziął m.in. prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka Anna, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna i minister kultury Bogdan Zdrojewski.

"Kultura jest naszym zbiorowym paszportem"* - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.*Gratulując nagrodzonym artystom prezydent wyraził przekonanie, że kultura polska - nawet jeśli chwilowo przeżywa pewne trudności - "jest naszym zbiorowym paszportem wiodącym do uczucia, że jest się obywatelem ciekawej, pięknej, wspaniałej Europy".

d2roqu7

Nagrodą specjalną "Polityki" Kreator Kultury otrzymał Tadeusz Różewicz . Poeta, dramatopisarz, został uhonorowany za m.in. "wierność poezji i sobie". "Za świadectwo dane kilku kolejnym epokom oraz pytania, które włączyły polską literaturę i teatr w europejską debatę o najważniejszych doświadczeniach współczesnego człowieka" - uzasadnił decyzję redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński. * Różewicz nie pojawił się na gali, ale zebranym w Teatrze Wielkim zaprezentowano film, przedstawiający Różewicza , który odbiera nagrodę i dziękuje za nią.*

W kategorii "teatr" Paszport otrzymali Monika Strzępka i Paweł Demirski - reżyserka i dramatopisarz, którzy tworzą tandem w życiu i na scenie. Pierwszy wspólny spektakl - "Dziady. Ekshumacja" - zrealizowali w 2007 r. we wrocławskim Teatrze Polskim. Najważniejsze przedstawienia stworzyli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: "Był sobie Polak Polak Polak i diabeł", "Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty", "Niech żyje wojna!!!" oraz "Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i Andrzej". Strzępka i Demirski zostali docenieni za m.in. "konsekwentnie rozwijany projekt teatru krytycznego, za odwagę mówienia więcej i ostrzej, niż chcielibyśmy usłyszeć, oraz za żywiołową teatralność łamiącą bariery dobrego smaku na rzecz dobrego myślenia".

Prozaik, tłumacz z angielskiego, hiszpańskiego i amharskiego (urzędowy język Etiopii) Ignacy Karpowicz otrzymał Paszport w kategorii "literatura". Nagrodzono go za powieść " Balladyny i romanse ". "Za rozmach, odwagę i poczucie humoru oraz zaufanie do czytelnika, który zostaje zaproszony do inteligentnej rozmowy o współczesności" - uzasadniono.

Paszport "Polityki" w kategorii "film" otrzymał Paweł Sala za film "Matka Teresa od kotów". Sala jest autorem filmów dokumentalnych, w tym "Statystów" zrealizowanych na planie "Pianisty" Romana Polańskiego. "Matka Teresa od kotów" jest jego debiutem fabularnym.

d2roqu7

Wojciech Bąkowski - pseud. WuEsBe - otrzymał Paszport w kategorii "sztuki wizualne". Artystę doceniono m.in. za "za nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu artysta multimedialny." Bąkowski to poeta, autor słuchowisk, twórca filmów animowanych, założyciel i lider kilku zespołów muzyki alternatywnej (Kot, Czykita, Niwea); uprawia grafikę i rysunek, tworzy instalacje wideo i performance.

Wioletta Chodowicz została nagrodzona w kategorii "muzyka poważna" - za dwie wybitne tytułowe role, w "Rusałce" Antonina Dworzaka w Teatrze Wielkim w Łodzi i w "Katii Kabanowej" Leosza Janaczka w warszawskiej Operze Narodowej. Artystkę doceniono za "piękny głos i osobowość sceniczną, za wyraziste i wzruszające kreacje kobiet namiętnych i doświadczonych przez życie".

Perkusista, basista, multiinstrumentalista Macio Moretti (Maciej Moruś) został uhonorowany Paszportem w kategorii "muzyka popularna". Jest uważany za jedną z najważniejszych postaci stołecznej alternatywy muzycznej. To założyciel i muzyk wielu zespołów, m.in. Starzy Singers, Baaba, Shofar i Paris Tetris. Ostatnio najbardziej związany z formacją Mitch&Mitch, z którą w 2010 r. nagrał album "XXII Century Sound Pioneers".

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszym profilu na Facebooku: tutaj !

d2roqu7

Podziel się opinią

Share
d2roqu7
d2roqu7