Przez sześć dni w kilkudziesięciu miejscach Warszawy będą odbywać się spektakle teatralne, widowiska taneczne, instalacje, koncerty i pokazy kina nocnego, zaplanowane w ramach rozpoczynającego się w piątek XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Sztuka Ulicy.
W swoich instalacjach, happeningach czy performance'ach artyści wykorzystają ulice, skwery, tunele, przystanki tramwajowe i autobusowe, stacje metra i pasaże handlowe. Festiwal zagości m.in. w centralnych punktach Warszawy – pod Pałacem Kultury i Nauki, na dziedzińcu ASP przy Krakowskim Przedmieściu i na Placu Zamkowym.
Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 1 lipca na Polu Mokotowskim o godz. 22. zagra francuska grupa perkusyjna Les Tambours du Bronx. Dwudziestu młodych bębniarzy zaprezentuje koncert "Stereostress". Sztuka Ulicy to jednak przede wszystkim wydarzenia teatralne. W tym roku zaprezentują się m.in. Teatr Woskresinnia z Ukrainy ze spektaklem „Gloria”, Divadlo Continuo z Czech („Zaćmienie”), Theaterlabor Im Tor 6 z Niemiec („Świat Juliusza Verne”), Theater Tol & Magos del Tempo z Belgii i Kostaryki („Serce Kawy”).
Z polskich zespołów pojawią się m.in. Akademia Ruchu, która zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Wyraźnie. W milczeniu”. Zobaczymy również Teatr A PART i Teatr Akt, Teatr Emocji i Wyobraźni, Teatr From Poland i Plastyczny Teatr Symbolu.
Tradycyjnie w ramach projektu Kino C, w Parku Agrykola publiczność obejrzy trzy nocne pokazy filmowe. Pierwszy z nich będzie poświęcony animacji, drugi – krótkim filmom fabularnym, a trzeci – kinu eksperymentalnemu i video art.
Jeden z artystów, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, przygotował specjalny projekt „Haiku dla Warszawy”, który będzie realizowany w Parku Świętokrzyskim pod PKiN. Jego Haiku, to próba zainteresowania mieszkańców stolicy słynną, wywodzącą się z Japonii, najkrótszą na świecie poetycką formą zwaną Haiku.
Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert muzyki barokowej. Organizatorem festiwalu są Stowarzyszenie Scena 96 i Centrum Łowicka. Festiwal potrwa do 5 lipca.