Trwa ładowanie...
d1nznti

Juliusz Verne

Inne
Źródło: Inne

Francuski pisarz. Klasyk literatury przygodowej, podróżniczej i SF. Ukończył prawo na uniwersytecie w Paryżu, pracował jako sekretarz w teatrze, następnie był agentem giełdowym, by wreszcie całkowicie poświęcić się pracy pisarskiej.

Sławę, popularność i majątek przyniósł mu liczący ponad 50 pozycji cykl powieściowy zapoczątkowany w 1863 utworem Cinq semaines en ballon. Dysponował rozległą wiedzą z dziedziny matematyki, fizyki i geografii, wykorzystywaną do stworzenia wizji nieograniczonej potęgi nauki i techniki, pełnej rozmachu i fantazji. Niektóre z jego literackich pomysłów okazały się prorocze, np. łódź podwodna w 20 000 mil podmorskiej żeglugi (1867-1870, wydanie polskie 1870-1871).

Do najbardziej znanych powieści Verne'a należą: Dzieci kapitana Granta (1876-1868, wydanie polskie 1976), Tajemnicza wyspa (1874, wydanie polskie 1875-1876), W 80 dni dookoła świata (1873, wydanie polskie 1873-1874), Piętnastoletni kapitan (1878, wydanie polskie 1895).

d1nznti

Podziel się opinią

5
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nznti
d1nznti
d1nznti
d1nznti

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj