Szkoła uznała, że nowe prace Niedenthala są niewychowawcze
Na dzień przed planowanym wernisażem zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie wycofał się z organizacji wystawy fotografii Chrisa Niedenthala. Kadra szkoły przestraszyła się politycznej wymowy prac zatytułowanych "TU i TERAZ".
Wczoraj publikowaliśmy wypowiedź samego artysty, dziś do sytuacji odniosła się szkoła. Pani wicedyrektor Julianna Grzeszczak nie chciała jednak rozmawiać "z mediami", zdecydowała się jedynie wystosować oficjalny komunikat.
W związku z odwołaniem wystawy Pana Chrisa Niedenthala informujemy, że szkoła ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Powinna być miejscem apolitycznym. Przekazujemy uczniom wiedzę na temat funkcjonowania życia politycznego, odbywa się to w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem w ramach zajęć lekcyjnych. Szkoła nie faworyzuje żadnego ugrupowania ani opcji politycznej, nie prowadzi działalności, która mogłaby w jakikolwiek sposób narzucać poglądy uczniom.
Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie
Dalej w oświadczeniu możemy wyczytać między innymi, że galeria jest integralną częścią rzeszowskiej placówki, a wystawy w niej eksponowane "stanowią znaczący element dydaktyki i wychowania uczniów szkoły". Dyrekcja podkreśla, że w przeszłości organizowała już w przestrzeni szkolnej galerii wystawy Niedenthala. Mając na uwadze charakter edukacyjny, chce mieć jednak wpływ na przekaz prezentowanych tam prac.
Anne Applebaum w "Prologu". Są trzy możliwe scenariusze dla Białorusi
Zgodnie z treścią oświadczenia, dyrektor szkoły plastycznej daje sobie prawo do ustalania z artystami charakteru prezentowanych w przestrzeni szkoły wystaw. Uważa, że to jej obowiązek i zarzuca organizatorom Rzeszowskiego Weekendu Fotograficznego (organizatorowi wystawy), że zbyt późno dostarczyli prace wybitnego fotoreportera.
Mając na uwadze charakter edukacyjny galerii jako integralnej części szkoły, przed wernisażem chcieliśmy zapoznać się z pracami, które miały być prezentowane na wystawie. Organizator, jak sam potwierdza, między innymi w artykułach, otrzymał zdjęcia w ostatniej chwili. Zostały one dostarczone do galerii na dzień przed wernisażem. Gdyby organizator wywiązał się z terminu dostarczenia prac mielibyśmy możliwość wspólnego ustalenia charakteru wystawy i ustosunkowania się do jej tematyki. Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły o której wcześniej pisaliśmy.
Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie
Co mówi Statut Szkoły? O treściach politycznych nie ma tam ani słowa. Jest natomiast informacja, że szkoła ma za cel "wdrażanie patriotyczno-obywatelskiej postawy uczniów w poszanowaniu i krzewieniu dziedzictwa kulturowego Polski i innych narodów" oraz "rozwijanie kompetencji społecznych celem przygotowania do dorosłego życia". Widocznie wystawa, na której prezentowane były głównie zdjęcia z protestów obywatelskich z ostatnich 5 lat, jest niezgodna z podstawą programową.