Trwa ładowanie...
d1ldobz

Szkoła uznała, że nowe prace Niedenthala są niewychowawcze

Na dzień przed planowanym wernisażem zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie wycofał się z organizacji wystawy fotografii Chrisa Niedenthala. Kadra szkoły przestraszyła się politycznej wymowy prac zatytułowanych "TU i TERAZ".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chris Niedenthal
Chris Niedenthal (ONS.pl)
d1ldobz

Wczoraj publikowaliśmy wypowiedź samego artysty, dziś do sytuacji odniosła się szkoła. Pani wicedyrektor Julianna Grzeszczak nie chciała jednak rozmawiać "z mediami", zdecydowała się jedynie wystosować oficjalny komunikat.

Layer 1

W związku z odwołaniem wystawy Pana Chrisa Niedenthala informujemy, że szkoła ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Powinna być miejscem apolitycznym. Przekazujemy uczniom wiedzę na temat funkcjonowania życia politycznego, odbywa się to w formach przewidzianych i dopuszczonych podstawą programową kształcenia ogólnego oraz realizowanym programem w ramach zajęć lekcyjnych. Szkoła nie faworyzuje żadnego ugrupowania ani opcji politycznej, nie prowadzi działalności, która mogłaby w jakikolwiek sposób narzucać poglądy uczniom.

Dalej w oświadczeniu możemy wyczytać między innymi, że galeria jest integralną częścią rzeszowskiej placówki, a wystawy w niej eksponowane "stanowią znaczący element dydaktyki i wychowania uczniów szkoły". Dyrekcja podkreśla, że w przeszłości organizowała już w przestrzeni szkolnej galerii wystawy Niedenthala. Mając na uwadze charakter edukacyjny, chce mieć jednak wpływ na przekaz prezentowanych tam prac.

d1ldobz

Anne Applebaum w "Prologu". Są trzy możliwe scenariusze dla Białorusi

Zgodnie z treścią oświadczenia, dyrektor szkoły plastycznej daje sobie prawo do ustalania z artystami charakteru prezentowanych w przestrzeni szkoły wystaw. Uważa, że to jej obowiązek i zarzuca organizatorom Rzeszowskiego Weekendu Fotograficznego (organizatorowi wystawy), że zbyt późno dostarczyli prace wybitnego fotoreportera.

Layer 1

Mając na uwadze charakter edukacyjny galerii jako integralnej części szkoły, przed wernisażem chcieliśmy zapoznać się z pracami, które miały być prezentowane na wystawie. Organizator, jak sam potwierdza, między innymi w artykułach, otrzymał zdjęcia w ostatniej chwili. Zostały one dostarczone do galerii na dzień przed wernisażem. Gdyby organizator wywiązał się z terminu dostarczenia prac mielibyśmy możliwość wspólnego ustalenia charakteru wystawy i ustosunkowania się do jej tematyki. Zdjęcia zawierają treści, które mogą być odczytane jako sprzeczne z działalnością statutową szkoły o której wcześniej pisaliśmy.

Co mówi Statut Szkoły? O treściach politycznych nie ma tam ani słowa. Jest natomiast informacja, że szkoła ma za cel "wdrażanie patriotyczno-obywatelskiej postawy uczniów w poszanowaniu i krzewieniu dziedzictwa kulturowego Polski i innych narodów" oraz "rozwijanie kompetencji społecznych celem przygotowania do dorosłego życia". Widocznie wystawa, na której prezentowane były głównie zdjęcia z protestów obywatelskich z ostatnich 5 lat, jest niezgodna z podstawą programową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ldobz

Podziel się opinią

Share
d1ldobz
d1ldobz