Trwa ładowanie...
grecja
23 kwietnia 2010, 13:51

Szkoła Arystotelesa stanie się muzeum

Szkoła Arystotelesa stanie się muzeumŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Pozostałości Likejonu w Atenach, w którym od 335 r. p.n.e. mieściła się szkoła Arystotelesa , zostaną przekształcone w muzeum archeologiczne pod przezroczystym dachem. Poinformowało o tym w czwartek greckie ministerstwo kultury.

Muzeum ma być ukończone w przyszłym roku. Koszt przedsięwzięcia to 4,5 mln euro, które wyłoży częściowo należąca do państwa firma OPAP.

Jak powiedział minister kultury Antonis Samaras, nad pozostałościami budowli powstanie przezroczyste zadaszenie.

Resztki najsłynniejszej szkoły starożytności to głównie fundamenty i dolne części murów gimnazjonu, w którym ćwiczono się w zapasach, oraz późniejszych łaźni. Odkryto je w 1996 roku podczas budowy muzeum sztuki nowoczesnej. Z budowy muzeum zrezygnowano, by Likejon udostępnić publiczności.

d11puq7

Ateński Likejon (łac. Lyceum) był starożytnym zespołem częściowo krytych budowli, przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych i jednym z miejsc dyskusji obywateli i wystąpień filozofów. Młodzieńcy zaczynali tam pobierać od nich nauki.

Zbudowany w V w. p.n.e. przez Peryklesa w czasach świetności Aten, dał nazwę szkole filozoficzno-naukowej (335-269 p.n.e.) założonej i kierowanej przez jednego z największych i najsłynniejszych filozofów starożytności - Arystotelesa, a następnie przez jego uczniów.

W ogrodach Likejonu - nazywanego tak od imienia świątyni Apollina Likejosa (Apollina Wilczego), do której przylegał - przechadzali się filozofowie wraz z uczniami. Dlatego, od spacerowania podczas wykładów, nazywano ich również perypatetykami.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj