Pozostałości Likejonu w Atenach, w którym od 335 r. p.n.e. mieściła się szkoła Arystotelesa , zostaną przekształcone w muzeum archeologiczne pod przezroczystym dachem. Poinformowało o tym w czwartek greckie ministerstwo kultury.
Muzeum ma być ukończone w przyszłym roku. Koszt przedsięwzięcia to 4,5 mln euro, które wyłoży częściowo należąca do państwa firma OPAP.
Jak powiedział minister kultury Antonis Samaras, nad pozostałościami budowli powstanie przezroczyste zadaszenie.
Resztki najsłynniejszej szkoły starożytności to głównie fundamenty i dolne części murów gimnazjonu, w którym ćwiczono się w zapasach, oraz późniejszych łaźni. Odkryto je w 1996 roku podczas budowy muzeum sztuki nowoczesnej. Z budowy muzeum zrezygnowano, by Likejon udostępnić publiczności.
Ateński Likejon (łac. Lyceum) był starożytnym zespołem częściowo krytych budowli, przeznaczonych do ćwiczeń fizycznych i jednym z miejsc dyskusji obywateli i wystąpień filozofów. Młodzieńcy zaczynali tam pobierać od nich nauki.
Zbudowany w V w. p.n.e. przez Peryklesa w czasach świetności Aten, dał nazwę szkole filozoficzno-naukowej (335-269 p.n.e.) założonej i kierowanej przez jednego z największych i najsłynniejszych filozofów starożytności - Arystotelesa, a następnie przez jego uczniów.
W ogrodach Likejonu - nazywanego tak od imienia świątyni Apollina Likejosa (Apollina Wilczego), do której przylegał - przechadzali się filozofowie wraz z uczniami. Dlatego, od spacerowania podczas wykładów, nazywano ich również perypatetykami.