Trwa ładowanie...
szczepan twardoch
20-12-2016 12:09

Szczepan Twardoch: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych tworzy listę pisarzy, których nie należy zapraszać na wydarzenia literackie”

Autor „Morfiny”, „Dracha” czy niedawno wydanego „Króla” napisał na Facebooku, że w Instytutach Polskich funkcjonuje niepisana, ale powszechnie znana lista autorów, którzy nie są mile widziani na wydarzeniach literackich. Do „autorów zakazanych” mają należeć Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk czy Norman Davies, który w 2014 roku otrzymał akt nadania obywatelstwa polskiego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szczepan Twardoch: „Ministerstwo Spraw Zagranicznych tworzy listę pisarzy, których nie należy zapraszać na wydarzenia literackie”Źródło: PAP
d2y66sq
d2y66sq

Autor „Morfiny” , „Dracha” czy niedawno wydanego „Króla” napisał na Facebooku, że w Instytutach Polskich funkcjonuje niepisana, ale powszechnie znana lista autorów, którzy nie są mile widziani na wydarzeniach literackich. Do „autorów zakazanych” mają należeć Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk czy Norman Davies, który w 2014 roku otrzymał akt nadania obywatelstwa polskiego z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego.

„Ptaszęta z różnych stron świata donoszą, że w Instytutach Polskich pojawiła się już niepisana, ale znana wszystkim lista pisarzy, których na literackie wydarzenia zapraszać nie należy. Są na niej na przykład Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk a nawet, co już ma wymiar wręcz groteskowy, Norman Davies” – napisał na Facebooku Szczepan Twardoch .

Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich dodał:

„Wyobrażam sobie, że siedzi sobie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych jakiś urzędasik w urzędasikowym garniturku i krawaciku i układa sobie listę literackich wrogów rządzącej partii, którym z całą małostkowością polskiej polityki zrobi się taki malutki afroncik i się ich nie zaprosi. A nawet trochę jakby wiem, co to za urzędasik, ale nie chce mi się wymieniać jego nazwiska.”


Szczepan Twardoch zastrzegł, że nie jest mu po drodze ani z partią rządzącą, ani z opozycją, zaś wymienieni pisarze nie potrzebują jego obrony. Tym niemniej *wizja urzędasika wskazującego pulchnym paluszkiem nazwiska”* autorów, których nie należy zapraszać, sprawia, że Twardoch nie zamierza w przyszłości przyjmować zaproszeń z Instytutów. „Bo ani w tym nie muszę, ani nie chcę uczestniczyć” - skwitował pisarz.

Skontakowaliśmy się z biurem prasowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jednak odmówiono nam komentarza w sprawie.

d2y66sq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y66sq