Trwa ładowanie...
d28vbtj

Słynne dzieło Kopernika na aukcji w Nowym Jorku

d28vbtj
d28vbtj

Słynne dzieło polskiego astronoma Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) trafi dziś na aukcję bibliofilską w nowojorskim domu Christie's.

Rewolucyjne dzieło kanonika warmińskiego ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku w nakładzie 400-500 egzemplarzy.

Według Christie's stan księgi, której wydanie dom nazywa najważniejszą naukową publikacją XVI wieku jest nadzwyczaj dobry. Egzemplarz liczy 202 karty, zawiera 148 diagramów, tablice kalkulacyjne i ozdobne inicjały.

Cena szacunkowa to 900 tys.-1,2 mln dolarów - równowartość apartamentu średniej wielkości na Manhattanie.

d28vbtj

Starodruk wystawiony został na aukcję razem z kolekcją emerytowanego lekarza Richarda Greena, którego hobby stała się astronomia. Egzemplarz, który będzie przedmiotem licytacji, od XVII wieku znajdował się we francuskich zbiorach prywatnych do 1957 roku. Green kupił go w 1975 roku.

Autograf De revolutionibus przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej.

W Polsce znajduje się 12 egzemplarzy pierwszego wydania - lub o jeden mniej, jeżeli skradziony w 1998 roku starodruk z Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Krakowie został wywieziony z Polski.

Natomiast bogaty księgozbiór uczonego (zapisany w testamencie diecezji warmińskiej) jak i jeden z egzemplarzy pierwszego wydania O obrotach sfer z kolegium jezuickiego w Braniewie trafiły w ręce Szwedów, którzy złupili bibliotekę we Fromborku i braniewskie Kolegium Hozjusza.

d28vbtj

Z polecenia króla Gustawa II Adolfa księgi trafiły do biblioteki uniwersyteckiej w Uppsali. Posiada ona najsłynniejsze na świecie kopernikana. Z 46 tomów z notatkami astronoma aż 39 znajduje się w bibliotece uniwersyteckiej w Uppsali, dwa w uppsalskiej bibliotece Obserwatorium Astronomicznego i jeden w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie.

W Polsce w 2000 roku sprzedano za 103 tys. zł na aukcji w Krakowie drugie wydanie, bazylejskie, O obrotach sfer niebieskich z 1566 roku.

Na aukcję w Nowym Jorku trafiają razem z Obrotami dzieła Izaaka Newtona, Johannesa Keplera, Galileusza i reprinty esejów Alberta Einsteina.

Do ciekawostek kolekcji Greena należy też jedyny znany egzemplarz pierwszego wydania pierwszej książki telefonicznej, wydanej w 1878 roku - w dwa lata po wynalezieniu telefonu przez Alexandra Grahama Bella.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj