Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Książki: Zaczytani.org promują czytelnictwo wraz z gwiazdami

23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich rusza Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację Zaczytani.org. Zaczytani po raz piąty zbierają książki dla pacjentów szpitali w całej Polsce.

Światowy Dzień Książki: Zaczytani.org promują czytelnictwo wraz z gwiazdamiŹródło: Materiały prasowe
d19zajr
d19zajr

Tegoroczna zbiórka jest wyjątkowa ze względu na swój zasięg. Książki można oddawać w ponad 300 punktach zbiórki w 74 miastach w całej Polsce. W akcję włączyło się również ponad 500 placówek oświatowych. Tegoroczną edycję uroczyście rozpoczęła Katarzyna Pakosińska oddając Zaczytanym pierwszą książkę. Podczas konferencji prasowej Zaczytani opowiedzieli o swojej misji czyli edukacji społecznej, promowaniu czytelnictwa oraz o wsparciu dzieci, młodzieży i dorosłych przebywających w szpitalach.

Ten cel realizują poprzez trzy najważniejsze działania:

● Zbiórkę Książek - dzięki zebranym książką powstanie 100 bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich i środowiskowych oraz centrach aktywności lokalnej. Dodatkowo książki zostaną przekazane do 800-set bibliotek, które powstały w ubiegłych latach.

- W trakcie poprzednich edycji dostawaliśmy wiele zapytań czy planujemy rozszerzyć akcję i stworzyć punkty zbiórek poza 7 głównymi miastami. W tym roku zbiórka obejmie niemalże cały kraj dzięki wsparciu Alior Banku - naszego partnera strategicznego oraz jego pracownikom, którzy koordynują zbiórki książek w wybranych oddziałach Banku – mówi Agnieszka Pawlak, Prezes Fundacji zaczytani.org.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe
d19zajr

● Bajkoterapię – podczas konferencji Ambasadorka Kasia Pakosińska przeprowadziła proces bajkoterapii (czytanie, omawianie, ćwiczenie umiejętności). Zebrane książki są także wspaniałym narzędziem dla bajkoedukatorów z Zaczytanej Akademii, którzy przebywają na codzień z dziećmi przebywającymi w szpitalach i domach dziecka

● Zaczytane Ławki – doceniając ubiegłoroczne zaangażowanie w Wielką Zbiórkę Fundacja zaczytani.org zaprasza mieszkańców Gdańska, Krakowa i Warszawy na Wystawę Zaczytanych Ławek. Wystawy ławek w kształcie otwartych książek powstały dzięki wsparciu znanych postaci ze świata mediów, muzyki i filmu oraz najbardziej uznanych malarzy. Projekty zaczytanych ławek stworzyli między innymi: Adam Fidusiewicz, Paulina Holtz, Kabaret Hrabi, Kinga Kulawiecka, Magdalena Kumorek, Laura La Wasilewska, Wojciech Mazolewski, Monika Mrozowska, Katarzyna Pakosińska, Kabaret Paranienormalni, Michał Rusinek, Agnieszka Sienkiewicz, Ewelina Straszewicz, Anna Wyszkoni, Rafał Żak i wielu innych.

Podczas otwarcia Wielkie Zbiórki Książek 2019, Zaczytanym towarzyszyli liczni ambasadorowie i ambasadorki: Kasia Pakosińska, Katarzyna Błażejewska-Stuhr, kabaret Paranienormalni, kabaret Hrabi, Marzanna Graff, Aleksander Mikołajczak, Julka Cymbaluk, Agnieszka Sienkiewicz, Ilustratorzy - Kinga Kulawiecka, Ewelina Straszewicz, Laura La Wasilewska.Każdy z Ambasadorów wziął udział w akcji TWORZĘ BIBLIOTEKI Z ZACZYTANI.ORG i przekazał symboliczną książkę do pudła.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Projekt zaczytanych to jedna z najciekawszych inicjatyw społecznym, z którymi miałam do czynienia. To naprawdę ważne aby dzieci w szpitalach mogły liczyć na wsparcie. Czytanie to jedna z form radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Z książek dzieci dowiadują się wiele o emocjach i uczuciach, uczą się radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Bardzo się cieszę, że wiele dzieci otrzymuje takie wsparcie cudownych bohaterów literackich: Elmera, Martynki, Nusi czy Tupcia Chrupcia… no i oczywiście od Zaczytanych – powiedziała Katarzyna Pakosińska- Ambasadorka Zaczytanych.

d19zajr

Chcesz razem z Zaczytanymi pomagać i tworzyć biblioteki?

● Przejrzyj swoją bibliotekę
● Wybierz książki w dobrym stanie, których już nie będziesz czytać ( Zbieramy książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wydane po 2000 roku. Najważniejsze, żeby były w bardzo dobrym stanie technicznym, takie jakie przekazałbyś bliskiemu w potrzebie.
● Wejdź na zaczytani.org i znajdź najbliższy punkt zbiórki
● Przynieś tam wybrane książki
● Podziel się informacją o Wielkiej Zbiórce ze znajomymi - zrób zdjęcie jak wrzucasz książkę do zaczytanego pudła i podpisz Tworzę biblioteki z zaczytani.org, możesz skorzystać z zaczytanych zakładek: jestem zaczytana/ jestem zaczytany.
Partnerem Strategicznym WZK jest KPMG w Polsce. Partnerem Strategicznym Fundacji Zaczytani.org jest Alior Bank.

d19zajr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19zajr