Trwa ładowanie...

Suworow: Rosja przegrała wielką wojnę ojczyźnianą

Suworow: Rosja przegrała wielką wojnę ojczyźnianąŹródło: Inne
dd6d797
dd6d797

Rosyjski pisarz Wiktor Suworow powiedział na poniedziałkowym spotkaniu z czytelnikami, że II wojnę światową uważa za klęskę i początek upadku ZSRR. - Stalin, mając tego świadomość, nie poprowadził wielkiej defilady w 1945 roku - powiedział pisarz.

Wiktor Suworow promował w Warszawie swoją najnowszą książkę pt. Ostatnia defilada . To ostatni tom cyklu powieści zapoczątkowanego Lodołamaczem , a kontynuowanego w książkach Dzień M i Ostatnia republika .

W Lodołamaczu Suworow wysunął tezę, że plan „Barbarossa” i uderzenie Hitlera na Związek Radziecki uprzedziły jedynie o kilka dni inwazję Stalina na III Rzeszę i marsz Armii Czerwonej w głąb Europy. Zdaniem Suworowa , Stalin był wyznawcą tezy, że istnienie ZSRR zależy od stałego rozszerzania terytorium kraju.
- Tę tezę forsował już Lenin, który powtarzał, że albo komunizm rozleje się po całym świecie, albo ZSRR zginie - mówił Suworow .

Jego zdaniem, wojna była Stalinowi w 1941 roku potrzebna i atak na hitlerowskie Niemcy był przez radzieckich strategów planowany. Dramatyczne straty Armii Czerwonej w pierwszych miesiącach wojny, według Suworowa wynikały nie tyle z zaskoczenia ZSRR, co z dramatycznego niedoszacowania sił niemieckich. Dla Stalina II wojna światowa miała być kolejnym aktem światowej rewolucji, który doprowadzi do rozlania się komunizmu na całą Europę.

dd6d797

- Celu nie osiągnięto. Straty, jakie ZSRR poniósł w walkach uniemożliwiały kontynuowanie wojny w Europie i marsz Armii Czerwonej na Zachód. Stalin rozumiał, że państwo socjalistyczne nie jest zdolne na dłuższą metę współistnieć z cywilizowanymi krajami i ich zdrową gospodarką. Układ sił w maju 1945 roku był początkiem końca ZSRR.Ogromne zasoby naturalne olbrzymiego kraju pozwoliły przedłużyć agonię na dziesięciolecia, ale rana, jaką Hitler zadał 22 czerwca 1941 roku, była śmiertelna - powiedział Suworow .

- Dlaczego Stalin nie chciał przyjąć defilady na cześć zwycięstwa? Odpowiedź, moim zdaniem, jest prosta: nie było czego świętować. W II wojnie światowej Związek Radziecki poniósł miażdżącą klęskę - dodał Suworow .

* Wiktor Suworow to pseudonim literacki Władimira Bogdanowicza Rezuna, który w 1974 roku ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie.* Cztery lata - jako dyplomata radzieckiego MSZ - pracował w rezydenturze wywiadu wojskowego Sztabu Generalnego Armii Radzieckiej (GRU) w Genewie. W 1978 roku uciekł do Wielkiej Brytanii. Wyrokiem Sądu Najwyższego ZSRR został skazany zaocznie na karę śmierci, wyroku do tej pory nie uchylono. Jest autorem takich książek z historii ZSRR jak Akwarium , Żołnierze wolności , Specnaz , GRU - radziecki wywiad wojskowy .

* Ostatnia defilada jest objęta medialnym patronatem Wirtualnej Polski.*

dd6d797
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd6d797