Trwa ładowanie...
24 maja 2017, 19:12

Superbohaterowie Big Book Festival

Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje  spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej.  Rozpocznie się już za miesiąc i potrwa trzy dni, od 23 do 25 czerwca. Wszystkie wydarzenia odbędą się w dawnych budynkach i na boiskach jednej z najsłynniejszych szkół Warszawy – gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej, do którego uczęszczała m.in. Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni“.  

Superbohaterowie Big Book FestivalŹródło:
d1l1wlh
d1l1wlh

Podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści i wielu innych. Piąty Big Book Festival szykuje spotkania z niesamowitymi twórcami literatury światowej. Rozpocznie się już za miesiąc i potrwa trzy dni, od 23 do 25 czerwca. Wszystkie wydarzenia odbędą się w dawnych budynkach i na boiskach jednej z najsłynniejszych szkół Warszawy – gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej, do którego uczęszczała m.in. Maria Dąbrowska, autorka ”Nocy i dni“.

Gwiazdy Big Book Festival

(img|735896|center)

Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy zmieni się w fantastyczną akademię czytelników. Dorośli wkroczą na boiska, do klas i korytarzy, poczują ten dreszcz - pierwsze odkrycia, przygody, nowi koledzy, radość składania liter, odkrywania świata. Program festiwalu przypomina plan lekcji: od języków obcych, przez biologię po wuef i zadania fakultatywne można wybierać między wydarzeniami w sali od polskiego, audytorium maximum czy sali antywykładów.

d1l1wlh

– Mamy pięć lat, akurat tyle, by po raz pierwszy zachwycić się czytaniem – mówią Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu z Fundacji „Kultura nie boli“. – I to jest świetny moment, żeby wrócić do atmosfery pierwszego Big Booka: do marzeń, odwagi porwania się z motyką na słońce, świeżości, niewinności i ryzyka. W tym roku festiwal jest pełen zadziwień i pierwszych razów.

Po raz pierwszy od 1989 roku Polacy usiądą przy okrągłym stole. Będzie to Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, pomieści autorów i publiczność, stanie się miejscem dwóch emocjonujących debat, w których wystąpienia, argumenty i komentarze będą odbywały się przy zegarach odmierzających czas, gongach i specjalnej sygnalizacji nastrojów. Udział weźmie 20 znakomitych pisarek i pisarzy reprezentujących różne pokolenia i gatunki.

Temat pierwszej debaty to STRACH SIĘ BAĆ. PO CO NAM ODWAGA CYWILNA?
Przy stole spotkają się m.in.: Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga i Wojciech Widłak. A podczas drugiej W POGONI ZA PANEM TADEUSZEM. JAK PISAĆ O POLSCE? dyskutować ze sobą i czytelnikami będą m.in.: Marian Pilot, Magdalena Parys, Natalia Fiedorczuk i Wojciech Chmielarz. Czytelnicy usiądą ramię w ramię z pisarzami. Spotkania będą transmitowane w internecie.

Poza tężyzną umysłową program zajęć obejmuje też elementy wychowania fizycznego, dlatego autorzy wkroczą na boisko. Nieustraszona drużyna Best Selerów zetrze się w pojedynku z dziarską ekipą Powolnych Strzelców, złożoną z dziennikarzy. Z piłką w akcji m.in.: Sylwia Chutnik, Paweł Potoroczyn, Agata Passent i Marcin Meller. Poczas MECZU O BIBLIOTEKĘ dadzą popis talentów koszykarskich. Gra toczy się w ważnej sprawie – drużyny rywalizują o pulę książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w Pogotowiach Opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie, gdzie przebywają nastolatki. Oba zespoły zapowiedziały waleczność i już trenują. Obecność kibiców, doping i opatrunki z gencjaną mogą okazać się niezbędne.

d1l1wlh

Grégoire Delacourt, Anna Kamińska, Agnieszka Nietresta-Zatoń, Daniel Odija, Wojciech Stefaniec, Mariusz Sieniewicz, Waldemar Piasecki - przyjdź, spotkaj się z autorami

(img|735897|center)

Wśród zagranicznych wydarzeń festiwalu są rozmowy z pisarzami z kilkunastu krajów. Przyjadą m.in. Amerykanie - badacz życia zwierząt Bernd Heinrich i badacz stosunków międzynarodowyh Charles King, z Japonii – bestsellerowa autorka Kazuki Sakuraba, z Turcji – elektryzująca komentatorka polityczna Ece Temelkuran, a z Belgii ceniony prozaik i poeta Stefan Hertmans. Ale specjalna seria wydarzeń pod nazwą SCENA BRYTYJSKA będzie należała do autorów z Wysp. I tu liczne odkrycia, m.in. pierwsza wizyta w Polsce Laurie Penny – młodej i drapieżnej eseistki krytycznej wobec Brexitu, pierwsza prezentacja poezji o globalizacji i migracji, której autorem jest Inua Ellams, pierwsza okazja, by Claire Armitstead, szefowa literackiego imperium „Guardiana“ wyjawiła nam przyszłość literatury.

d1l1wlh

Kultura Wielkiej Brytanii zainspirowała dwa wydarzenia specjalne Big Book Festival:

„MIŁOŚĆ“ - WYDARZENIE OTWARCIA. Spektakl plenerowy, od którego w piątek 23 czerwca po zmroku rozpocznie się festiwal. Będzie to opowieść o pożądaniu, mitach i przemocy w związkach. Zderzą się dwie wizje miłości i zrealizują dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennet, postaci z „Dumy i uprzedzenia”, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. Występują: Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzykę skomponował Leski, reżyseruje Anna Król. Przedsprzedaż biletów ruszy 10.06 w nowym centrum literackim - Big Book Café (u. Dąbrowskiego 81), kupić je także przed spektaklem.

SOMETHING TO SAVE – WYDARZENIE ZAMKNIĘCIA

d1l1wlh

George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach. W niedzielę, 25 czerwca brytyjski muzyk świętowałby urodziny. Zamykająca festiwal impreza pod niebem przypomni postać artysty oraz jego kultowe teksty. Podróż przez 30 lat kariery i przegląd najważniejszych utworów. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

Jane Austen będzie też bohaterką REKORDU ŚWIATA W CZYTANIU. W niedzielę, 25 czerwca w samo południe, czytelnicy będą zbiorowo i spontanicznie interpretować fragmenty słynnej powieści. Szykuje się najzabawniejsza adaptacja na świecie.

Poza tym w programie nowa seria DOMOWE PIELESZE - powrót do idei saloników literackich. Podczas mikrowypraw kilkuosobowe grupy czytelników będą odnajdować pisarzy w prywatnych domach m.in. w przedwojennej kamienicy, wieżowcu czy podmiejskiej willi.

d1l1wlh

Znakomici naukowcy trzech pokoleń, jak Magdalena Fikus i Szymon Drobniak, pochylą się nad zagadkami życia w cyklu antywykładów LEKCJE BIOLOGII.

Entuzjaści ZAJĘĆ FAKULTATYWNYCH będą mogli wyciągnąć się wygodnie i zanurzyć w audiobookach czytanych przez świetnych aktorów w SALI PRZESŁUCHAŃ. W sobotę, 24czerwca o 20.00 rozpocznie się słuchanie „Kosmicznej Odysei 2001“ i potrwa aż do świtu. Kto woli oglądać, może skryć się w wyciemnionej SALI WIDZEŃ i podziwiać zaskakujące ekranizacje nowych tekstów teatralnych.

Przez dwa dni działała będzie STOŁÓWKA POD CHMURKĄ, a w niej seria spotkań kulturalno-kulinarnych. Na czytelników czekają również otwarta plenerowa czytelnia, duża księgarnia oraz strefa relaksu.

d1l1wlh

(img|735899|center)

Cały program festiwalu jest już dostępny na: WWW.BIGBOOKFESTIVAL.PL

Wydarzenia Big Book Festival będą odbywać się w Warszawie przy ul. Emilii Plater 31 w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej. Wstęp na spotkania jest wolny. Na spektakl „MIŁOŚĆ“ obowiązują bilety.

Fundacja „Kultura nie boli“ organizuje Big Book Festival dzięki wsparciu kilkudziesięciu organizacji i instytucji partnerskich, m.in. Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kutury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Książki, Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, British Council, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. Festiwal wspierają Audioteka, Instytut Teatralny i wydawcy.

(materiały prasowe)

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj