56 proc. doros艂ych Polak贸w czyta ksi膮偶ki. Co dziesi膮ty Polak w 2002 r. w og贸le nie czyta艂 gazet, czasopism ani ksi膮偶ek - wynika z bada艅 czytelnictwa Polak贸w prowadzonych przez Bibliotek臋 Narodow膮, opartych m.in. na zestawieniach prowadzonych przez biblioteki publiczne.
Wynik dotycz膮cy czytelnictwa ksi膮偶ek jest zbli偶ony do bada艅 z 2001 roku, kiedy do czytania "przyzna艂o si臋" 54 proc. Polak贸w.
Spo艣r贸d czytaj膮cych ksi膮偶ki wi臋kszo艣膰 (32 proc.) stanowi膮 odbiorcy "przypadkowi", si臋gaj膮cy po mniej ni偶 6 egz. ksi膮偶ek rocznie.
Jednak pod wzgl臋dem czytelnictwa ksi膮偶ek nie wypadamy 藕le na tle innych pa艅stw. 艢rednia dla kraj贸w Pi臋tnastki wynosi 58 proc. Plasujemy si臋 wi臋c wy偶ej od Grek贸w i Portugalczyk贸w.
Z danych BN wynika, 偶e w Polsce dzia艂a obecnie 8,8 tys. bibliotek publicznych. Od prze艂omu lat 1989/1990 uby艂o ich oko艂o 15 proc. Jednocze艣nie kurcz膮 si臋 ksi臋gozbiory - coraz wi臋cej ksi膮偶ek "zu偶ywa si臋", a jednocze艣nie malej膮 zakupy.
O sytuacji finansowej bibliotek 艣wiadczy liczba kupowanych nowo艣ci. W 2002 r. statystyczna biblioteka kupi艂a 5,2 ksi膮偶ki na 100 mieszka艅c贸w. W wielu przypadkach by艂o to mo偶liwe tylko dlatego, 偶e Ministerstwo Kultury przekaza艂o pieni膮dze na ten w艂a艣nie cel.
Drugi rok z rz臋du ro艣nie wska藕nik wypo偶ycze艅 - w 2002 roku wzr贸s艂 on o 2 proc. Zdecydowanie najwi臋kszym zainteresowaniem zar贸wno czytaj膮cych (27 proc), jak i kupuj膮cych (36 proc.) cieszy艂y si臋 ksi膮偶ki szkolne - lektury i podr臋czniki. W nast臋pnej kolejno艣ci czytelnicy bibliotek si臋gali po literatur臋 dzieci臋co-m艂odzie偶ow膮 (15 proc.) i ksi膮偶ki sensacyjno-kryminalne (14 proc.).
Kupuj膮cy, po podr臋cznikach, w drugiej kolejno艣ci zaopatrywali si臋 w literatur臋 encyklopedyczno-poradnikow膮 (26 proc.), nast臋pnie w literatur臋 fachow膮 (13 proc), dzieci臋co-m艂odzie偶ow膮 (11 proc), powie艣ci obyczajowo-romansowe. Na samym ko艅cu tej listy plasuj膮 si臋 wydawnictwa ezoteryczno-ufologiczne oraz eseistyka, kt贸rymi interesowa艂o si臋 mniej ni偶 1 proc. nabywc贸w.
Ciekawe, 偶e Internet nie zast臋puje ksi膮偶ek. Korzystanie z Internetu zadeklarowa艂o 22 proc. obywateli. W艣r贸d czytaj膮cych odsetek ten wynosi艂 a偶 33 proc., w艣r贸d nieczytaj膮cych - tylko 7 proc.